• Избор на јазик:
  • MK
  • EN
  • SR

Vitalia Sweet Stevia

 природен и здрав засладувач 


Vitalia Sweet Stevia е  природен и здрав засладувач кој потекнува од растението Stevia rebaudiana, познато како “сладок лист“ употребуван од страна на индијанските племиња пред повеќе од стотици години токму поради своите извонредни карактеристики.

Vitalia Sweet Stevia е единствената природна алтернатива за белиот шеќер без вештачки засладувачи и низок гликемиски индекс што го прави овој производ идеален за диетална исхрана. Како резултат на единствениот вкус и природната слаткост се препорачува за намалување на телесната тежина и одржување на витка фигура.

Засладете ги вашите напитоци и десерти со Vitalia Sweet Stevia и уживајте во омилените слатки вкусови, но отсега со многу помалку калории.

Vitalia Sweet Stevia е достапен во две варијанти:

- Vitalia Sweet Stevia 40 кесички по 2,5g за засладување на напитоци Пријатно чувство на слаткост во комбинација со чај, кафе, млеко, свежо цеден сок и други напитоци
- Vitalia Sweet Stevia 250g за готвење и печење За подготовка на торти, колачи, кремови, компоти, џемови, овошни салата и други десерти

Знаете ли зошто Стевиата е слатка?

Тајната на слаткиот вкус на стевиата се крие во сложената молекула наречена стевиол гликозид, која е составена од гликоза, софороза и стевиола. Токму оваа сложена молекула e причина за необичната сладост на стевиата. Растението стевиа во природна форма е околу 10-15 пати послатко од белиот шеќер. А екстрактот од стевиа е од 100 до 200 пати посладок од белиот шеќер.

Vitalia Sweet Stevia или Бел шеќер? Што да изберете?

Vitalia Sweet Stevia

Бел шеќер

екстракт од Стевиа

сахароза

Калории: 5.8 kcal (во 2.5g)

Калории: 15,4 kcal во една лажичка

Хранливи материи: протеини, јаглехидрати, витамини (A, B, C) и микроелементи (железо, цинк, калциум, магнезиум, калиум).

Хранливи материи: ниту една

Помага во намалување на телесната тежина

Придонесува за зголемување на телесната тежина

Погодно за дијабетичари поради нискиот гликемисли индекс

Потенцијален ризик за појава ба дијабет

Пододно за здрави заби, бидејќи не содржи шеќер

Придонесува за расипување на забите


Vitalia Sweet Stevia идеален за диетална исхрана

Како резултат на единствениот природен вкус без вештачки засладувачи и низок гликемиски индекс Vitalia Sweet Stevia е идеален за диетална исхрана, за дијабетичари и луѓе со кардиоваскуларни нарушувања. Се препорачува за намалување на телесната тежина, одржување витка фигура и за сите кои кои водат здрав начин на живот.

Елиминирате илјадници калории неделно...
1 кафена лажичка Vitalia Sweet Stevia = 2 кафени лажички бел шеќер

Vitalia Sweet Stevia е единствената природна алтернатива за белиот шеќер и останати вештачки засладувачи. Само со едноставно засладување на чајот, кафето, свежо цедените сокови и останатите напитоци со Vitalia Sweet Stevia драстично ќе го намалите неделниот внес на калории. Воведете го во секојдневната исхрана и уживајте во вашите омилени џемови, компоти, десерти и колачи, но отсега со многу помалку калории.

Нутритивни вредности 100 g/г
Енергетска вредност 978kJ
233kcal
Масти 0g
од кои заситени 0g
Јаглехидрати 97g
од кои шеќери 0g
Полиоли 97g
Протеини 0g
Сол 0g