• Избор на јазик:
  • MK
  • EN
  • SR

Нерафинирано масло од лен

Претставува природен и здрав производ со извонреден вкус и арома, добиен со ладно цедење на зрели семки од лен.

Се одликува со голема хранливост и лековитост. Ленот е најдобар извор на омега 3 масни киселини.Содржи антиоксиданси и корисни диетални влакна. Го намалува холестеролот, помага во превенција од срцеви заболувања и дијабетес.

Употреба: 1-3 супени лажици самостојно или како додаток во салати, сосови или варива.

НУТРИТИВНИ ВРЕДНОСТИ
Пресметките се однесуваат на 14g
*Дневни потреби %
Енергетска Вpeдност 130kcal  
Енергетска Вpeдност од масти
130kcal
 
Масти 14g
22%
Заситени масти
1,5g
6%
"Транс" масти
0g

Полинезаситени масти
10g
 
Мононезаситени
 3g  
Омега-3 (АЛА)  8g  615%
Омега-6 (ЛА)  2g  
Омега-9 (ОА)  3g  

*Дневните потреби се базирани на 2000 калории на ден. Вашата дневна вредност може да биде поголема или помала во зависност од Вашите дневни потреби.