Апидигест

healthy, natural, immunity, honeysupplement, stayhealthy, prevention,

АПИДИГЕСТ – меден сируп е природен препарат подготвен од висококвалитетен мед во комбинација со лековитите билки: кантарион, коприва, ајдучка трева, нане, смил и пелин.
Препаратот ги соединува исклучителните диететски и нутритивни карактеристики на медот како природна храна и лек и лековитите билки познати по своето стимулирачко дејство врз органите за варење. Ваквата комбинација има исклучително позитивно влијание врз подобрувањето на апетитот и варењето на храната.

Кол

Share

Facebook

АПИДИГЕСТ - меден сируп е природен препарат подготвен од висококвалитетен мед во комбинација со лековитите билки: кантарион, коприва, ајдучка трева, нане, смил и пелин. Препаратот ги соединува исклучителните диететски и нутритивни карактеристики на медот како природна храна и лек и лековитите билки познати по своето стимулирачко дејство врз органите за варење. Ваквата комбинација има исклучително позитивно влијание врз подобрувањето на апетитот и варењето на храната.

Заради богатството на хранливи и заштитни материи, медот претставува истовремено и храна и лек. Благотворно влијае врз јакнењето на организмот и зголемување на отпорноста кон болести. Поволно влијае врз дишните и дигестивните органи, штити од настинки и од исцрпеност при психички и физички напори.

Шестте лековити билки кои влегуваат во составот на препаратот: кантарион,коприва, ајдучка трева, нане, смил и пелин, се познати по своето дигестивно, стомахично, диуретично и антиинфламаторно дејство врз организмот на човекот. Традиционално се користат при стомачни тешкотии, заболувања на џигерот и жолчката, при диспепсии, анемија, губење на апетитот. Амаро-ароматичните соединенија присутни во овие билки ја зголемуваат секрецијата на стомакот и жолчката, го стимулираат апетитот и го подобруваат варењето на храната.

Употреба: - За подобрување на апетитот и варењето на храната
- При диспепсии и други стомачни тегоби

Начин на употреба:
Три до пет пати дневно по една супена лажица пред јадење. Погоден е и за деца. Може да се користи како помошна терапија заедно со лекарствата препишани од лекар.

Состав:

Мед, течен херба екстракт од кантарион, коприва, камилица, ајдучка трева, нане, смил и пелин

Алергени:

Нема никакви траги на алергени.

Нутритивна вредност100 g
Енергија1352kJ/322Kcal
Масти0.0g
од кои заситени0.0g
Јаглехидрати69.2g
од кои шеќери69g
Влакна0.0g
Протеини0.2g
Сол0.0g
0g

"МАСТИ"


69g

"ШЕЌЕРИ"


0.2g

"ПРОТЕИНИ"


Нане

Нането е популарна билка со многу здравствени придобивки. Има смирувачки ефект врз желудникот, и го штити од металоиди. Исто така, содржи анти-воспалителен агенс, кој помага против алергии.

Пелин

Пелинот е билка со висока антиоксидантна активност. Исто така е исполнета со флавоноиди кои помагаат против кардиоваскуларни болести, рак и паразитски болести како маларија.

Ајдучка трева

Ајдучка трева е ароматично растение познато по медицинската употреба. Промовира добра дигестија, намалување на болките, има антивоспалителни карактеристики и може да биде ефективно против кожни состојби.

Камилица

Камилицата е една од најантичките билки познати во светот. Нејзините соединенија се корисни за третман на инфламација, мускулни грчеви, болки во абдоменот, рани, гастроинтестинални нарушувања и реуматична болка.

Мед

Медот ја добива својата сладост од моносахаридите фруктоза и глукоза. Колку потемна боја има, толку повеќе полифеноли содржи. Исто така е богат со Б витамини, железо и цинк.

Коментари

Не постојат коментари

Бидете први да оставите коментари “Апидигест”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *