Сируп од урма

healthy, natural, organic, vitaminrich, maple,

Здрава замена за шеќер. Со темна боја и многу сладок вкус служи за подготвување на голем број јадења во кои се вклучуваат од десерти па се до пикантни главни јадења. Се препорачува секојдневно користење поради многубројните здравствени придобивки. Во себе содржи активни хемиски супстанции кои го спречуваат развојот на бактериски инфекции.

Кол

Share

Facebook

Здрава замена за шеќер. Со темна боја и многу сладок вкус служи за подготвување на голем број јадења во кои се вклучуваат од десерти па се до пикантни главни јадења. Се препорачува секојдневно користење поради многубројните здравствени придобивки. Во себе содржи активни хемиски супстанции кои го спречуваат развојот на бактериски инфекции. Фенолните соединенија кои ги содржи во својот состав се карактеристични по своите антиоксидантни својства така што влегуваат во борба со бактериите на начин кој го забавува нивниот раст и развој. Во споредба со други природни засладувачи, сирупот од урма изобилува со фенолни соединенија и затоа е специфичен и се препорачува за секојдневна употреба.
Овој сируп има одлично ниво на железо, може да се користи при анемија, богат е со витамини и минерали а мал дел од неговиот состав припаѓа на растителните влакна. Помага за зголемување на енергија поради тоа што содржи шеќери кои не го оптоваруваат панкреасот а во исто време служат како храна за сите клетки.
Може да се користи како засладувач во чаеви, млеко, овесни каши, смути, десерти.

Неколку здравствени придобивки од користење на овој сируп:

  • Одличен извор на железо. Минерал кој е главна компонента за изградба на хемоглобин.
  • Сирупот од урма претставува природен начин за подобрување енергија.
  • Содржи минерали кој се дел од процесите за изградба на коски и мускули
  • Содржи витамини кои влијаат во смирување на нервниот систем
  • Содржи фенолни соединенија кои имаат антибактериолошко дејство.
  • Одличен извор на енергија пред и после тренинг.

Состав:

сируп од урма

Нутритивна вредност100g
Енергија1133kJ/271kcal
Масти 0.1 g
од кои заситени 0 g
Јаглехидрати88 g
од кои шеќери84-88 g
Влакна0 g
Протеини1.4 g
Сол0.2 g
Калиум7400mg *(370%)
Железо4.4mg *(31%)
Калциум420mg *(52%)
Магнезиум460mg *(122%)
Фосфор500mg *(72%)
0g

"МАСТИ"


0g

"ЗАСИТЕНИ МАСТИ"


271kcal

"ЕНЕРГИЈА"


Урми

Урмите имаат одличен нутритивен профил. Тие се богати со растителни влакна и се одличен извор на витамин Б6, калиум, магнезиум, бакар, манган, железо. Овие нутритиенти помагаат во превенцијата на анемија.

Коментари

Не постојат коментари

Бидете први да оставите коментари “Сируп од урма”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *