Диет џем од кајсија

tasty, healthy, nutritious, natural, diabeticfriendly,

Диет екстра џем од кaјсија е произведен по традиционален рецепт од 55% свежо овошје кое потекнува од еколошките и чисти овоштарници од Македонија. Засладен е до фруктоза – овошен шеќер и содржи 35% помалку калории во однос на регуларните џемови. Традиционалниот начин на подготовка овозможува диет џемот да ги задржи сите хранливи состојки присутни во плодот.

Кол

Share

Facebook

Диет екстра џем од кaјсија е произведен по традиционален рецепт од 55% свежо овошје кое потекнува од еколошките и чисти овоштарници од Македонија. Засладен е до фруктоза – овошен шеќер и содржи 35% помалку калории во однос на регуларните џемови. Традиционалниот начин на подготовка овозможува диет џемот да ги задржи сите хранливи состојки присутни во плодот.

Од витамини, кајсијата содржи каротини од каде и потекнува портокаловата боја на кајсијата, потоа витамини од групата Б, фолна киселина, витамини Е и Ц. Од минерали содржи калиум калциум, потоа фосфор, магнезиум, железо, цинк и бакар. Кајсијата често ја нарекуваат „кралско овошје“Помага кај децата во раст, го подобрува видот и отпорноста спрема болестите. Добро е да се користи при анемија. Диет екстра џемовите на Виталиа не содржат адитиви и конзерванси.

Консумирајте го Диет екстра џем со вишна во комбинација со парче интегрален леб, галети (оризови, пченкарни и мултижитни) или како додаток во десерти и колачи.

Погоден додаток во исхрана за дијабетичари, во консултација со лекар.

Состав:

Кајсија (60г овошје на 100 г џем), замена за шеќер – фруктоза (30g/100g), средство за желирање: пектин, регулатор на киселост: лимонска киселина, калциум цитрат

Алергени:

Не содржи алергени.

Нутритивна вредност100g
Енергија 788kcal / 185 kcal
Масти 0.8 g
од кои заситени 0 g
Јаглехидрати45.1 g
од кои шеќери42 g
Влакна 1.1 g
Протеини 0.8 g
Сол 0 g
1.1g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


0.8g

"ПРОТЕИНИ"


0.8g

"МАСТИ"


Кајсија

Уживајте во сладоста на летото со вкусна сува кајсија. Ова овошје е богато во растителни влакна, антиоксидантни и калиум и може да се искористи како здрава ужинка или додаток во појадокот.

Коментари

Не постојат коментари

Бидете први да оставите коментари “Диет џем од кајсија”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *