Диет џем од капина

tasty, healthy, nutritious, natural, diabetesfriendly,

Диет екстра џем од капина е произведен по традиционален рецепт од 55% свежо овошје кое потекнува од еколошките и чисти овоштарници од Македонија. Засладен е до фруктоза – овошен шеќер и содржи 35% помалку калории во однос на регуларните џемови. Традиционалниот начин на подготовка овозможува диет џемот да ги задржи сите хранливи состојки присутни во плодот.

Кол

Share

Facebook

Диет екстра џем од капина е произведен по традиционален рецепт од 55% свежо овошје кое потекнува од еколошките и чисти овоштарници од Македонија. Засладен е до фруктоза – овошен шеќер и содржи 35% помалку калории во однос на регуларните џемови. Традиционалниот начин на подготовка овозможува диет џемот да ги задржи сите хранливи состојки присутни во плодот.

Капината е богат извор на витамин Ц и А, минерали – калциум и железо и растителни влакна. Содржи мало количество на шеќери и благотворно дејствува при воспаленија на усната слузница и при настинки.

Диет екстра џемовите на Виталиа не содржат адитиви и конзерванси. Консумирајте го Диет екстра џем со вишна во комбинација со парче интегрален леб, галети ( оризови, пченкарни и мултижитни) или како додаток во десерти и колачи.

Погоден додаток во исхрана за дијабетичари, во консултација со лекар.

Состав:

Капина (55 g на 100 g џем), замена за шеќер – фруктоза (39 g/100 g), средство за желирање: пектин, регулатор на киселост: лимонска киселина, калциум цитрат

Алергени:

Не содржи алергени.

Нутритивна вредност100g
Енергија783kcal / 184 kcal
Масти 0.3 g
од кои заситени 0 g
Јаглехидрати44.6 g
од кои шеќери42 g
Влакна 2.9 g
Протеини 0.8 g
Сол0.00 g
2.9g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


0.8g

"ПРОТЕИНИ"


0.3g

"МАСТИ"


Капина

Капините имаат сладок вкус и нудат мнозинство на здравствени бенефити. Богати се со антиоксиданти и се одличен извор на витамин А, Ц и К кои го штитат имунитетот.

Коментари

Не постојат коментари

Бидете први да оставите коментари “Диет џем од капина”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *