Диет џем од праска

tasty, nutritious, natural, healthyliving, diabeticfriendly, richfruits,

Диет екстра џем од праска е произведен по традиционален рецепт од 55% свежо овошје кое потекнува од еколошките и чисти овоштарници од Македонија. Засладен е до фруктоза – овошен шеќер и содржи 35% помалку калории во однос на регуларните џемови. Традиционалниот начин на подготовка овозможува диет џемот да ги задржи сите хранливи состојки присутни во плодот.

Кол

Share

Facebook

Диет екстра џем од праска е произведен по традиционален рецепт од 55% свежо овошје кое потекнува од еколошките и чисти овоштарници од Македонија. Засладен е до фруктоза – овошен шеќер и содржи 35% помалку калории во однос на регуларните џемови. Традиционалниот начин на подготовка овозможува диет џемот да ги задржи сите хранливи состојки присутни во плодот.

Праските се добар извор на растителни влакна, витамин А, ниацин и витамин Ц. Содржат и бета каротин, кој го зајакнува имунитетот и ги уништува слободните радикали во организмот. Бета каротинот е провитамин којшто во организмот се претвора во витамин А. Праската е богата со бор кој ја зголемува мозочната активност и нивото на естроген во крвта кој пак спречува губиток на калциум и деминерализација на коските, а со тоа спречува остеопороза. Диет екстра џемовите на Виталиа не содржат адитиви и конзерванси.

Консумирајте го Диет екстра џем со вишна во комбинација со парче интегрален леб, галети (оризови, пченкарни и мултижитни) или како додаток во десерти и колачи.

Погоден додаток во исхрана за дијабетичари, во консултација со лекар.

Состав:

Праска (55 g на 100 g џем), замена за шеќер – фруктоза (39 g/100 g), средство за желирање: пектин, регулатор на киселост: лимонска киселина, калциум цитрат.

Алергени:

Не содржи алергени.

Нутритивна вредност100g
Енергија190 / 807.5 kcal / kJ
Масти 0 g
од кои заситени 0 g
Јаглехидрати46.8 g
од кои шеќери42 g
Влакна 0.6 g
Протеини0.7 g
Сол 0 g
0.6g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


0.7g

"ПРОТЕИНИ"


0g

"МАСТИ"


Праска

Праската има биоактивни и фенолни соединенија со анти- угоеност и анти-инфламаторни карактеристики кои можат да го намалат лошиот холестерол кој е поврзан со кардиоваскуларни заболувања.

Коментари

Не постојат коментари

Бидете први да оставите коментари “Диет џем од праска”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *