Диет џем од слива

tasty, healthy, nutritious, natural, fruity, diabetesfriendly,

Диет екстра џем од модри сливи е произведен по традиционален рецепт од 55% свежо овошје кое потекнува од еколошките и чисти овоштарници од Македонија. Засладен е до фруктоза – овошен шеќер и содржи 35% помалку калории во однос на регуларните џемови. Традиционалниот начин на подготовка овозможува диет џемот да ги задржи сите хранливи состојки присутни во плодот.

Кол

Share

Facebook

Диет екстра џем од модри сливи е произведен по традиционален рецепт од 55% свежо овошје кое потекнува од еколошките и чисти овоштарници од Македонија. Засладен е до фруктоза – овошен шеќер и содржи 35% помалку калории во однос на регуларните џемови. Традиционалниот начин на подготовка овозможува диет џемот да ги задржи сите хранливи состојки присутни во плодот.

Сливата е богата со витамини меѓу кои витамин Ц, Б6 и Е и се смета за вистински природен мултивитамин. Џемот од сливи се користи при запек бидејќи има доста пектин и е ефикасен како лаксатив, кој го помага работењето на цревата. Сливата делува антибактериски и антивирусно. Диет екстра џемовите на Виталиа не содржат адитиви и конзерванси.

Консумирајте го Диет екстра џем со вишна во комбинација со парче интегрален леб, галети (оризови, пченкарни и мултижитни) или како додаток во десерти и колачи.

Погоден додаток во исхрана за дијабетичари, во консултација со лекар.

Состав:

Слива (55 g на 100 g џем), замена за шеќер – фруктоза (39 g/100 g), средство за желирање: пектин, регулатор на киселост: лимонска киселина, калциум цитрат.

Алергени:

Не содржи алергени.

Нутритивна вредност100g
Енергија196.5 / 825 kcal / kJ
Масти 0 g
од кои заситени 0 g
Јаглехидрати 48.4 g
Шеќери42 g
Влакна0.27 g
Протеини0.4 g
Сол 0 g
0.27g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


0.4g

"ПРОТЕИНИ"


0g

"МАСТИ"


Слива

Сливите се вкусно овошје богато со витамин Ц. Витаминот Ц е моќен антиоксидант кој го намалува оксидативниот стрес и го стимулира имунитетот.

Коментари

Не постојат коментари

Бидете први да оставите коментари “Диет џем од слива”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *