Диет џем од кајсија со Стевиа

tasty, nutritious, natural, stevia, healthyliving, diabeticfriendly,

Диететскиот екстра џем од кајсија со Sweet Stevia засладувач произведен е по оригинален рецепт од 60% свежи кајсии кои потекнуваат од еколошките и чисти овоштарници од Македонија произведени со специфична технологија со која се овозможува зачувување на вкусот и хранливите состојки на овошката.

Кол

Share

Facebook

Диететскиот екстра џем од кајсија со Sweet Stevia засладувач произведен е по оригинален рецепт од 60% свежи кајсии кои потекнуваат од еколошките и чисти овоштарници од Македонија произведени со специфична технологија со која се овозможува зачувување на вкусот и хранливите состојки на овошката.

Стевиата овозможува овој екстра џем да има 40% помалку калории од традиционалните џемови. Одберете џем со стевиа засладувач за диетално и вкусно задоволство.

Состав:

Кајсија (60г овошје на 100 г џем), замена за шеќер – фруктоза (30g/100g), средство за желирање: пектин, регулатор на киселост: лимонска киселина, калциум цитрат
засладувач:стевиол гликозиди.

Алергени:

Не содржи алергени.

Нутритивна вредност100g
Енергија161 / 684 kcal / kJ
Протеини 0.8 g
Јаглехидрати39 g
од кои шеќери36 g
Масти0.2 g
од кои заситени0 g
Влакна1.1 g
Сода0 g
1.1g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


0.8g

"ПРОТЕИНИ"


0.2g

"МАСТИ"


Кајсија

Уживајте во сладоста на летото со вкусна сува кајсија. Ова овошје е богато во растителни влакна, антиоксидантни и калиум и може да се искористи како здрава ужинка или додаток во појадокот.

Стевиа

Стевиа е екстракт од растението Stevia rebaudiana. Има ниска калорична вредност и е погодна за дијабетичари, со два пати поголема сладост од шеќерот

Коментари

Не постојат коментари

Бидете први да оставите коментари “Диет џем од кајсија со Стевиа”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *