Ленено семе

healthy, nutritious, fibers, omega3, fats,

Лененото семе е еден од најбогатите извори на масни киселини кои ја разредуваат крвта и го намалуваат ризикот од формирање на тромбови.

Во народната медицина се користи како лек против воспаление на слузокожата на устата, желудникот и цревата. За проблеми со варењето треба да земата по две лажици дневно.

Кол

Share

Facebook

Лененото семе е еден од најбогатите извори на масни киселини кои ја разредуваат крвта и го намалуваат ризикот од формирање на тромбови.

Во народната медицина се користи како лек против воспаление на слузокожата на устата, желудникот и цревата. За проблеми со варењето треба да земата по две лажици дневно.

Употреба: Лененото семе треба да го употребувате сомелено бидејќи на тој начин можете да ги искористите неговите лековити својства. Можете да го додадете во салати, житни снегулки, мусли, колачи, леб или пецива.

Состав:

Мелено ленено семе

Алергени:

Може да содржи траги од глутен, јаткасти плодови, соја и сусам.

 

Нутритивна вредност100 g/г
Енергија2071kJ/493.3kcal
Масти 39.9 g
од кои заситени3.7 g
Мононезаситени масни киселини7.5 g
Полинезаситени масни киселини28.7 g
Јаглехидрати 1.6 g
од кои шеќери 1.5 g
Влакна 27.3 g
Протеини 18.3 g
Сол0.075 g
27.3g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


28.7g

"ПОЛИНЕЗАСИТЕНИ МАСТИ"


18.3g

"ПРОТЕИНИ"


Ленено семе

Лененото семе содржи високо ниво на протеин, растителни влакна, неколку Б витамини и минерали. Претставува одличен додаток во салата, мусли и барови нудејќи омега-3 масни киселини.

Коментари

Не постојат коментари

Бидете први да оставите коментари “Ленено семе”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *