Крекери Без Глутен со Пармезан и Спанаќ

tasty, healthy, nutritious, snack, glutenfree, omega3, seeds, oat,

Направени од висококвалитетни продукти и суперхрана(киноа, ленено семе, интегрален сусам), овие безглутенски крекери се револуционерен производ од Виталиа лесно достапен до сите.

Кол

Share

Facebook

Направени од висококвалитетни продукти и суперхрана(киноа, ленено семе, интегрален сусам), овие безглутенски крекери се револуционерен производ од Виталиа лесно достапен до сите.

Ги вклопивме вкусовите од пармезан и спанаќ за солено задоволвство кое во исто време придонесува за добро здравје и баланс на организмот. Со подготовка на овие крекери докажавме дека јадењето безглутенска храна може да биде здраво и вкусно. Лесни, крцкави крекери во комбинација со 1 чаша јогурт придонесуваат за здрав животен стил.

 • Безглутенски производ
 • Содржи суперхрана
 • Извор на протеин
 • Без транс масти
 • Сега со нова, подобрена рецептура со протеин од грашок!
  Здравствени бенефити на протеин од грашок:

  • Извор на лизин - аминокиселина која е есенцијална за структурата на сврзното ткиво (кожа,коски, лигаменти). Дополнително помага во апсорпцијата на калциум.
  • Природно без глутенски, хипоалерген.
  • 94% дигестибилност, лесен за стомакот
  • Богат со железо - помага во производството на крвни зрнца, намалува ризик од анемија
  • Има низок гликемичен индекс - погоден за дијабетичари
  • Содржи магнезиум - помага во регенерација на ткивата, регулација на крвниот притисок, подобрува функцијата на мозокот..
   

  Состав:

  киноа снегулки, растително масло (канола), пченкарно брашно, ленено семе, малтодекстрин, пармезан, оризови снегулки, соја снегулки, растителни влакна, екструдиран ориз, гликозен сируп, компиров скроб, интегрален сусам, хималајска сол, мед, сушен спанаќ, сушен кромид, сушен лук, арома.

  Алергени:

  Содржи млеко, сусам, соја.

  Нутритивна вредност100g
  Енергија1858kJ /444kcal
  Масти19 g
  од кои заситени 7.8 g
  Јаглехидрати50.9 g
  од кои шеќери4.18 g
  Влакна6.1 g
  Протеини14.2 g
  Сол 1.9 g
  Глутен<20mg/kg
  14.2g

  "ПРОТЕИНИ"


  19g

  "МАСТИ"


  4.18g

  "ШЕЌЕРИ"


  Ленено семе

  Лененото семе содржи високо ниво на протеин, растителни влакна, неколку Б витамини и минерали. Претставува одличен додаток во салата, мусли и барови нудејќи омега-3 масни киселини.

  Спанаќ

  Спанаќот е суперхрана богата со нутритиенти, а воедно нискокалорична. Темнозелен зеленчук како спанаќот е важен за здравјето на кожата, косати и коските. Обезбедува протеин, железо, витамини и минерали.

  Пармезан

  Пармезанот има тврда текстура со овошен и јаткаст вкус. Богат е со протеини, калциум и витамин А кои се одлични нутритивни додатоци за здрава ужина.

  Киноа

  Киноата, исто така наречена "мајка на сите зрна", ги содржи сите есенцијални аминокиселини и е одличен извор на манган и фосфор, како и диетални влакна, фолна киселина и диетални минерали. Природно без глутен.