Безглутенска пченкарна паста – Fusilli

healthy, glutenfree, delicious, fusilli, welovepasta, cooking,

Виталиа безглутенските пченкарни фусили создадени се исклучиво од природни состојки. Уживајте во одличниот вкус кој е еднакво добар како кај стандардните тестенини.

Безглутенските фусили од Виталиа не содржат конзерванси и вештачки бои, имаат мало количество на маснотии, не содржат сол и не содржат алергени.

Кол

Share

Facebook

Виталиа безглутенските пченкарни фусили создадени се исклучиво од природни состојки. Уживајте во одличниот вкус кој е еднакво добар како кај стандардните тестенини.

Безглутенските фусили од Виталиа не содржат конзерванси и вештачки бои, имаат мало количество на маснотии, не содржат сол и не содржат алергени. Погодни се за оние кои се интолерантни на глутен, за вегани и за вегетаријанци.

Начин на подготовка: Ставете 80g тестенини во 1Л зовриена вода и варете 10-12 минути.

Состав:

пченкарно брашно, вода

Алергени:

без глутен

Нутритивна вредност100g
Енергија1466kJ/345kcal
Масти0.8 g
од кои заситени0 g
Јаглехидрати79 g
од кои шеќери1 g
Влакна0 g
Протеини5.5 g
Сол0 g
Глутен<20ppm/kg
5.5g

"ПРОТЕИНИ"


0.8g

"МАСТИ"


1g

"ШЕЌЕРИ"


Пченка

Пченката е една од најпопуларните житарици во светот. Се состои од јаглехидрати, растителни влакна и протеин. Претставува одличен извор на манган, фосфор, магнезиум, цинк и бакар.