Гоџи бобинки

healthy, nutritious, fibers, antioxidants, ironsource,

Гоџи бобинките се природен извор на минерали и витамини. Содржат витамини (витамин Б2, витамин Б1, витамин Ц ) како и минерали (железо, цинк, селен, калциум, калиум). Изобилуваат со растителни влакна (100гр. Гоџи бобинки содржи 7гр растителни влакна) кои даваат чувство на ситост и ја подобруваат дигестијата на храната.

Кол

Share

Facebook

Гоџи бобинките се природен извор на минерали и витамини. Содржат витамини (витамин Б2, витамин Б1, витамин Ц ) како и минерали (железо, цинк, селен, калциум, калиум). Изобилуваат со растителни влакна (100гр. Гоџи бобинки содржи 7гр растителни влакна) кои даваат чувство на ситост и ја подобруваат дигестијата на храната. Богати се со протеини (100гр. Гоџи бобинки содржи 14,3гр протеини, 28% од дневната препорачана доза) кои помагаат во одржувањето на мускулната маса и нормални коски. Претставуваат главен извор на витамин Ц, калциум и железо кое помага во формулирање на црвени крвни клетки и хемоглобин во крвта и овозможува нормално снабдување на метаболизмот со енергија.

Гоџи бобинките може да се консумирате за појадок, поточно за енергичен почеток на денот се додаваат во чај, оброк од мусли, овесни каши, пецива, овошни салати, смудис, шејкови, за грицкање самостојно или во комбинација со суво или јаткасто овошје. За хранлив и вкусен ручек се додаваат во супи, варива, тестенини, салати. Исто така и за лесна и хранлива вечера се додаваат гоџи бобинките во оброк од корнфлекс, салати, пудинг, колачи, мафини, сладолед.
Препорачана употреба: 10-30гр дневно.

Состав:

Сушени гоџи бобинки

Алергени:

Може да содржи траги од глутен, јаткасто овошје, соја.


 

Нутритивна вредност100 g/г
Енергија1565kJ/375kcal
Масти5 g
од кои заситени0,3 g
Јаглехидрати68 g
Шеќери54 g
Влакна7 g
Протеини14,3 g
Сода0.3 g
Калциум400 mg(50%)*
Железо28 mg(200%)*
Витамин Ц42.8 g(71%)*
14.3g

"ПРОТЕИНИ"


7g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


5g

"МАСТИ"


Гоџи бобинки

Гоџи бобинките се црвено-портокалови бобинки со слатко киселкаст вкус. Тие се богати со антиоксиданти и имаат анти-инфламаторен ефект.

Коментари

Не постојат коментари

Бидете први да оставите коментари “Гоџи бобинки”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *