Кето крекери со семиња

weight loss, health food, diabeticfriendly, keto, ketodiet, superseeds,

Крцкави кето крекери формулирани со 6 вида на семиња-суперхрана, збогатени со протеин од грашок и со одлична арома на оригано. Совршени за вашите омилени намази, сосови, макало.

Кол

Share

Facebook

Крцкави кето крекери формулирани со 6 вида на семиња-суперхрана, збогатени со протеин од грашок и со одлична арома на оригано. Совршени за вашите омилени намази, сосови, макало.
Како дел од кето диетата, една порција од 25g обезбедува 5g јаглехидрати и 6% од потребната енергија за утринска или попладневна ужина.

  • Ниско количество на јаглехидрати
  • Ниско количество на шеќери
  • Извор на протеини
  • Со високо количество растителни влакна
Препорачана употреба: 1-2 порции кето крекери како утринска или попладневна ужина.

Зошто КЕТО исхрана?
Кетогената исхрана се базира на принципот на внес на поголемо количество масти и протеини, а минимален внес на јаглехидрати. Намалениот внес на јаглехидрати го доведува телото во метаболитичка состојба – кетоза, при што се трошат масните резерви, односно мастите се согоруваат и стануваат примарен извор на енергија.

Дневните нутритивни потреби во кето режимот се 70% масти, 25% протеини и 5% јаглехидрати, односно внесот на јаглехидрати не смее да биде поголем од 50g.
Кето исхраната особено се препорачува за дијабетичари поради ниското ниво на јаглехидрати и шеќери, а помага и во редукција на телесната тежина и намалување на ризикот од неуродегенеративни заболувања како Алцхајмер.

Состав:

семиња 47% ( лен, сусам, тиква, сончоглед, чиа семе (семе од растението Шпанска жалфија – Salvia hispanica), црно семе ), олигофруктозен сируп, овесни снегулки, киноа снегулки, екструдиран ориз, растително масло (канола), протеин од грашок, растителни влакна, готварска сол, оригано (Origanum vulgare), згуснувач: ксантан гума, средство за нараснување: натриум бикарбонат, лук.

Алергени:

Содржи глутен, соја и сусам. Може да содржи трагови од јаткасто овошје и кикирики.

Нутритивна вредност100 g
Енергија1887КЈ/451kcal
Масти20.9 g
од кои заситени6 g
Јаглехидрати37.7 g
од кои шеќери0.5 g
Влакна18.6 g
Протеини18.9 g
Сол0.3 g
18.9g

"ПРОТЕИНИ"


0.5g

"ШЕЌЕРИ"


18.5g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


Овесни снегулки

Овесни снегулки се нутритивни, разновидни компоненти на овесни каши и мусли. Тие содржат протеини, растителни влакна, витамини и други нутритиенти кои промовираат добра дигестија и оптимално здравје.

Екструдиран ориз

Екструзијата ја дава опцијата за реформулација на оризово брашно во производ кој може да се обликува. Во овој процес, можат да се додадат потенцијално функционални состојки во оризовото тело.

Чиа семе

Чиа семето е античка суперхрана богата со омега-3 масни киселини, Б витамини и минерали. Тие се екстремно корисни за менаџмент на тежината и метаболизмот на мастите.

Киноа снегулки

Секое зрно киноа се пресира за да се формираат снегулки. Тоа значи дека снегулките ги имаат истите високонутритивни карактеристики на киноата: без глутен, есенцијални аминокиселини и полни со растителни влакна.

Семки од тиква

Семките од тиква се идеален додаток на секој оброк, посебно се богати до цинк и манган, кои одржуваат оптимално здравје, помагаат во заздравување на рани и подобруваат когнитивни функции

Оригано

Ориганото е билка која се користи за готвење и медицински цели. Посебна употреба на ориганото вклучува третман на респираторни нарушувања, гастроинтестинални и уринарни нарушувања.

Семки од сончоглед

Семките од сончоглед се богат извор на протеин, растителни влакна, Б витамини и Е витамин. Исто така содржи фитостероли кои можат да придонесат кон ниски нивоа на холестерол.

Ленено семе

Лененото семе содржи високо ниво на протеин, растителни влакна, неколку Б витамини и минерали. Претставува одличен додаток во салата, мусли и барови нудејќи омега-3 масни киселини.

Сусам

Сусамот додава јаткаст вкус и деликатна, скоро невидлива крцкавост на многу производи. Тоа е исто така главна состојка во таанот. Одличен извор на бакар, манган и цинк.

Лук

Лукот е растение култивирано низ целиот свет. Содржи над 600 активни соединенија кои помагаат во спречување на : висок крвен притисок, холестерол, коронарна срцева болест и атеросклероза.

Протеин од грашок

Протеинот од грашок се добива со екстракција на протеинот од зрната. Одличен избор е за секој режим, бидејќи е веган и хипоалерген. Може да помогне во синтеза на мускулна маса, редукција на килограмите и срцеви заболувања.