Кето гранола со јаткасто овошје и цимет

vitalia, weight loss, health food, cinnamon, nuts, diabeticfriendly, keto, ketodiet,

Замислете храна што е толку разновидна и можете да ја консумирате во секој период од денот, самостојно или со вашите омилени додатоци. Тоа е Виталиа кето гранола, совршено крцкава, со пријатна арома на цимет и уникатен микс од лешник, бадем и орев.

Кол

Share

Facebook

Замислете храна што е толку разновидна и можете да ја консумирате во секој период од денот, самостојно или со вашите омилени додатоци. Тоа е Виталиа кето гранола, совршено крцкава, со пријатна арома на цимет и уникатен микс од лешник, бадем и орев.
Како дел од кето исхраната, 1 порција од 55g обезбедува 17% енергија со само 3g јаглехидрати и без грам шеќер.

  • Без додаден шеќер
  • Без глутен
  • Извор на протеини
  • Со високо количество растителни влакна
Начин на употреба: 4 супени лажици (55g) гранола се потопуваат во 100мл млеко или јогурт.

Зошто КЕТО исхрана?
Кетогената исхрана се базира на принципот на внес на поголемо количество масти и протеини, а минимален внес на јаглехидрати. Намалениот внес на јаглехидрати го доведува телото во метаболитичка состојба – кетоза, при што се трошат масните резерви, односно мастите се согоруваат и стануваат примарен извор на енергија.

Дневните нутритивни потреби во кето режимот се 70% масти, 25% протеини и 5% јаглехидрати, односно внесот на јаглехидрати не смее да биде поголем од 50g.
Кето исхраната особено се препорачува за дијабетичари поради ниското ниво на јаглехидрати и шеќери, а помага и во редукција на телесната тежина и намалување на ризикот од неуродегенеративни заболувања како Алцхајмер.

Состав:

јаткасто овошје 26% (лешник, бадем, орев), кокос, засладувач: еритрол, кравја сурутка, семки од тиква, цимет 0,5%, готварска сол.

Алергени:

: Содржи млеко и јаткасти плодови. Може да содржи трагови од соја, сусам и кикирики.

Нутритивна вредност100 g
Енергија2636КЈ/630kcal
Масти52 g
од кои заситени40 g
Јаглехидрати17 g
од кои шеќери0.6 g
Полиоли11 g
Влакна9.5 g
Протеини18.7 g
Сол0.4 g
Глутен< 20 mg/kg
17g

"ЈАГЛЕХИДРАТИ"


0.5g

"ШЕЌЕРИ"


18g

"ПРОТЕИНИ"


Лешник

Лешниците содржат голема количина на протеин, растителни влакна, витамин Е, тиамин, фосфор, манган и магнезиум. Овие хранливи материи носат бенефити како што е зајакнвуање на коските и одржување на нервниот систем.

Бадеми

Бадемот е нутритивно богата јатка и е одличен извор на Б витаминхи, Е и минералите калциум, бакар, железо и цинк. Содржи омега -3 масни киселини кои помагаат во регулација на холестеролот.

Протеин од сурутка

Протеинот од сурутка е природна состојка, мешавина од бета-лактоглобулин, алфа-лактоалбумин, албумин и имуноглобулини. Бенефициите вклучуваат редукција на тежина, регулација на холестеролот и синтеза на мускулна маса.

Цимет

Циметот е зачин од внатрешниот дел на дрво. Вкусот на циметот се должи на ароматичните есенцијални масти. Богато е со витамин К, Е, калциум, железо и цинк.

Ореви

Оревите се особено богати со полинезаситени масни киселини кои го редуцираат ризикот од коронарна срцева болест. Тие се идеални за консумација наутро за зголемување на мозочната активност.

Семки од тиква

Семките од тиква се идеален додаток на секој оброк, посебно се богати до цинк и манган, кои одржуваат оптимално здравје, помагаат во заздравување на рани и подобруваат когнитивни функции

Протеин од сурутка

Протеинот од сурутка е природна состојка, мешавина од бета-лактоглобулин, алфа-лактоалбумин, албумин и имуноглобулини. Бенефициите вклучуваат редукција на тежина, регулација на холестеролот и синтеза на мускулна маса.