Комбуха

healthylifestyle, refreshing, hydrating, immuneboost, probiotic,

Комбухата е природна и здрава освежителна напивка која го прочистува и ревитализира организмот. Претставува 100 % природен производ,подготвен од филтрирана вода и специјално селектиран зелен чај кој дополнително ја зголемува неговата лековита и хранлива вредност.

Кол

Share

Facebook

Комбуха е ферментиран напиток кој делува како функционален пробиотик, обезбедувајќи здравствени придобивки надвор од традиционалната исхрана.
За да се произведе комбуха, зелен чај се комбинира со шеќер, бактерии и квасец за да започне процес на ферментација. Откако ќе заврши, повеќето шеќери се консумираат од бактериите и квасецот што резултира во напиток кој содржи оцет, витамини Б, ензими, пробиотици, киселини и бактерии кои произведуваат целулоза, кои ги штитат вашите клетки.
Здравствени придобивки:

 • Превенција на болести - Висока антиоксидантна содржина која ги штити клетките од оксидативен стрес
 • Здрав дигестивен систем - ја подобрува дигестија бидејќи високо ниво на пробиотици, аминокиселини и ензими
 • Регулира холестерол
 • Има антибактериски и антимикробен ефект
  Препорачана употреба: 100ml, 2-3 пати на ден.

 • Состав:

  зелен чај, филтрирана вода.

  Нутритивна вредност100g
  Енергија56kcal/234kJ
  Масти0 g
  Јаглехидрати14 g
  од кои шеќери0 g
  Протеини0 g
  Витамин Ц4400mg
  0g

  "ШЕЌЕРИ"


  0g

  "МАСТИ"


  0g

  "ПРОТЕИНИ"


  Зелен чај

  Зелениот чај е билка особено богата со полифеноли. Најзастапени се катехините, кои се природни антиоксиданти и помагаат да се спречи оштетувањето на клетките и прерано стареење.

  Коментари

  Не постојат коментари

  Бидете први да оставите коментари “Комбуха”

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *