Спорт кранчи мусли со кокос и темно чоколадо

cerials, vitalia, weight loss, health food, after training,

Започнете го денот со здрав и оригинален протеински оброк од Sport muesli со кокос и темно чоколадо.

Супер хранлив и оригинален микс од високо квалитетни протеини, семе од киноа, хељда , листови од кокос и парчиња темно чоколадо, дополнително засладени со кафеав нерафиниран шеќер.

Кол

Share

Facebook

Започнете го денот со здрав и оригиналн протеински оброк од Спорт мусли со кокос и темно чоколадо. Супер хранлива и оригинална мешавина од висококвалитетни протеини, хељда, кокосови листови и парчиња темна чоколада, дополнително засладени со кафеав нерафиниран шеќер.

Vitalia Sport Muesli е иновативен и уникатен производ кој е извор на протеин и не содржи лактоза. Една порција на Vitalia Sport мусли во комбинација со 100мл млеко содржи 14g протеини и е здрав додаток на дневниот внес на протеини за сите спортисти и физички активни лица.

Од каде доаѓа изворот на протеинот?
Единствената комбинација од киноа и овесни снегулки прави производ кој можете да го консумирате секој ден. Екстра нутритивна мешавина на висококвалитетни протеини, киноа, хељда, кокосови листови и парчиња темно чоколадо.

Vitalia Sport Muesli е вегански производ кој содржи високо ниво на протеини базирани на растително потекло.

Состав:

овесни снегулки , екструдиран протеин од соја, екструдиран ориз, растително масло, кафеав шеќер, гликозен сируп, кокос , чоколадни капки (шеќер, какао маса, какао путер, емулгатор: соја лецитин, арома), протеински изолат од соја, семе од киноа , експандирана хелда, какао во прав, арома. Какао делови во чоколадо: мин. 35% какао делови.

Алергени:

Содржи глутен и соја.
Може да содржи траги од јаткасто овошје и сусам.

Нутритивна вредност100g
Енергија424kcal/1774kJ
Масти17g
од кои заситени10.3g
Јаглехидрати50g
од кои шеќери22.5g
Влакна5.4g
Протеини18g
Натриум0.15g
22.5g

"ЈАГЛЕХИДРАТИ"


18g

"МАСТИ"


5.4g

"ПРОТЕИНИ"


Овесни снегулки

Овесни снегулки се нутритивни, разновидни компоненти на овесни каши и мусли. Тие содржат протеини, растителни влакна, витамини и други нутритиенти кои промовираат добра дигестија и оптимално здравје.

Кокос

Кокосот доаѓа од тропските региони каде што е користен за месестиот дел и кокосовата вода. Богат е со лаурична киселина и содржи растителни влакна и минерали, особено калиум.

Ориз

Оризот е главна намирница за исхрана за поголемиот дел од светската популација. Содржи нутритиенти како што се Б витамините, железо и манган кои се бенефицијални за одржување на холестеролот.

Киноа

Киноата, исто така наречена "мајка на сите зрна", ги содржи сите есенцијални аминокиселини и е одличен извор на манган и фосфор, како и диетални влакна, фолна киселина и диетални минерали. Природно без глутен.

Хељда

Хељдата е зрно богато со растителни влакна, протеин, и Б витамини. Претставува високонутритивен додаток во секој оброк и во самостојна форма. Природно безглутенска житарица..