Гранола мусли со мед и бадем

tasty, nutritious, vitamins, minerals, childrenfriendly, healthyliving,

Гранола муслите со мед и бадем претставуваат оригинална мешавина од овесни снегулки, бадеми и мед, засладени со нерафиниран кафеав шеќер.

Кол

Share

Facebook

Гранола муслите со мед и бадем претставуваат оригинална мешавина од овесни снегулки, бадеми и мед, засладени со нерафиниран кафеав шеќер.

Високиот процент на овесни снегулки ги прави Гранола муслите значаен извор на диетални влакна кои благопријатно делуваат на цревната микрофлора и дигестивниот тракт. Присуството на железо и Б витамини ги прави Гранола муслите со мед и бадем добро избалансирана здрава храна со високи нутритивни вредности.

Се конзумираат со млеко или јогурт и се здрав избор на појадок за хранлив здрав оброк за за сите генерации, деца, тинејџери, млади, возрасни, спортисти, трудници и за сите оние кои се грижат за своето здравје.

Состав:

овесни снегулки 66%, кафеав шекер, растително масло (канола и палмино), гликозен сируп, мед 5%, бадем 5%, емулгатор: соја лецитин, арома, готварска сол, железо (електролитски раствор на железо FCC), ниацин (никотинамид), пантотенска киселина (калциум Д пантотенат), витамин Б1 (тиамин мононитрат), витамин Б6 (пиридоксин хидрохлорид), витамин Б2 (рибофлавин), фолна киселина (птероилмоноглутаминска киселина).

Алергени:

производот содржи глутен, бадеми и соја. Може да содржи траги од сусам.

Нутритивна вредност100 g
Енергија1688.4kJ/402kcal
Масти12 g
од кои заситени3.2 g
Јаглехидрати60 g
од кои шеќери15 g
Влакна6.6 g
Протеини10.2 g
Сол0.3 g
Железо2, 1 mg (15%*)
Тиамин0,21 mg (19%*)
Рибофлавин0,24 mg (17%*)
Витамин Б60,3 mg (21%*)
Фолна киселина30,0 µg (15%*)
10.2g

"ПРОТЕИНИ"


6.6g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


8.8g

"НЕЗАСИТЕНИ МАСТИ"


Овесни снегулки

Овесни снегулки се нутритивни, разновидни компоненти на овесни каши и мусли. Тие содржат протеини, растителни влакна, витамини и други нутритиенти кои промовираат добра дигестија и оптимално здравје.

Бадеми

Бадемот е нутритивно богата јатка и е одличен извор на Б витаминхи, Е и минералите калциум, бакар, железо и цинк. Содржи омега -3 масни киселини кои помагаат во регулација на холестеролот.

Мед

Медот ја добива својата сладост од моносахаридите фруктоза и глукоза. Колку потемна боја има, толку повеќе полифеноли содржи. Исто така е богат со Б витамини, железо и цинк.