Екстракт од јачменов слад – Малтекс

healthy, diet, natural, vitaminrich, unique,

Малтексот од Виталиа претставува природен производ добиен со екстракција на целото – интегрално јачменово зрно.

По конзистенција е како медот, со темнокафеава боја и со изразен вкус и миризба на слад.

Кол

Share

Facebook

Претставува природен производ добиен со екстракција на целото - интегрално јачменово зрно. По конзистенција е како медот, со темнокафеава боја и со изразен вкус и миризба на слад. Во својот состав содржи јагленихидрати, протеини, витамини од Б групата ( Б1, Б2, Б4, Б5, Б6), витамин Е и провитамин А, како и минерали ( Na, K, Ca, Mg, Fe). Минералите и витамините се издвоени со посебна технолошка постапка, со што максимално е зачувана нивната биолошка вредност. Составот на јагленохидратите обезбедува брзо и трајно дополнување на изгубените шеќери. Малтексот е прифатен во многу семејства, бидејќи помага при отежнато дишење и кашлање предизвикано од хроничен бронхитис и пушење. Се препорачува на деца, бремени жени, реконвалесценти, а особено спортисти бидејќи претставува урамнотежен извор на шеќери и минерали кои се губат при поголем физички напор.

Состав:

екстракт од јачменов слад

 

Нутритивна вредност100g
Енергија304/1277 kcal/kJ
Масти1.8 g
од кои заситени0.12 g
Јаглехидрати 67 g
од кои шеќери40 g
Протеини5 g
Сол0.12 g
Витамин Б10.8 mg
Витамин Б60.6 mg
Пантотенска киселина5.5 mg
Ниацин7.2 mg
Фолна киселина0.06 mg
1.68g

"НЕЗАСИТЕНИ МАСТИ"


5g

"ПРОТЕИНИ"


67g

"ЈАГЛЕХИДРАТИ"


Јачменов слад

Јачменовиот слад е нерафиниран засладувач процесиран од екстракција од ртен јачмен, кој содржи 65%малтоза, 30% комплексни јаглехидрати и 3% протеин.

Коментари

Не постојат коментари

Бидете први да оставите коментари “Екстракт од јачменов слад – Малтекс”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *