Папаја

tasty, healthy, nutritious, fibers, papain,

Папајата содржи ензим папаин кој го поттикнува варењето на протеините и делува антибактериски. Постојат околу 45 видови на папаја. Плодот има зеленкаста или жолта кора, додека бојата на пулпата варира од портокалово, розе па се до црвено. Во средината има семчиња кои во Централна америка се користат како зачин сличен на бибер.

Кол

Share

Facebook

Постојат околу 45 видови на папаја. Плодот има зеленкаста или жолта кора, додека бојата на пулпата варира од портокалово, розе па се до црвено.Месото на папајата е меко, сочно и благо.Во средината има семчиња кои во Централна америка се користат како зачин сличен на бибер.

Зрелиот плод може да се користи во свежа состојба или да се суши и таков да се користи како здрав десерт, за појадок со мусли или како додаток во колачи. Папајата содржи ензим папаин кој го поттикнува варењето на протеините и делува антибактериски. Папајата е богат извор на витамин А, фолна киселина, витамин-Ц, калциум и диетални влакна кои ја подобруваат дигестијата.

Состав:

папаја, шеќер

Алергени:

Може да содржи траги од глутен, јаткасто овошје и соја.

Нутритивна вредност100g
Енергија1470kJ/350kcal
Масти0 g
од кои заситени0 g
Јаглехидрати87.5 g
од кои шеќери82.5 g
Влакна2.5 g
Протеини0 g
Сол0.09 g
0g

"ПРОТЕИНИ"


2.5g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


0g

"МАСТИ"


Папаја

Папаја е егзотично овошје посебно богато со витамин Ц, фолна киселина и витамин А. Пулпата содржи различни фитохемикалии, вклучувајќи каротеноиди и полифеноли.