Ананас

tasty, healthy, nutritious, fibers, papain,

Ананасот ширум светот е симбол на гостопримливоста. Има сладок и сочен плод со посебен оригинален вкус.

Кол

Share

Facebook

Ананасот ширум светот е симбол на гостопримливоста. Има сладок и сочен плод со посебен оригинален вкус. Од нутриционистички аспект плодот е без маснотии,содржи мала количина на сол, богат е со витамин Ц, а особено обилува со минералот манган. Освен тоа содржи ензим бромелаин кој ја помага дигестијата на протеините.

Состав:

ананас, шеќер, регулатор на киселост: лимонска киселина,.

Алергени:

Содржи сулфур диоксид. Може да содржи траги од глутен, јаткасто овошје, соја и сусам.

Нутритивна вредност100g
Енергија1512kJ/360kcal
Масти0 g
од кои заситени0 g
Јаглехидрати86 g
од кои шеќери80 g
Влакна1 g
Протеини0 g
Сол0.8 g
0g

"ПРОТЕИНИ"


1g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


0g

"МАСТИ"


Ананас

Ананасот е високонутритивно тропско овошје, особено со витамин Ц и манган. Тој содржи бромелаин, мешавина од протеолитички ензими, која има посебна корист за здравјето на луѓето.