Протеинско топче со црвено овошје

proteinsnack, powerbomb, sportfriendly, nutrientpacked,

Иновативен рецепт и технологија применета за да се создаде единствен облик на топка со супериорна нутритивна вредност. Оваа протеинска топка е преполна со протеини добиени од протеини од грашок, што ја  прави идеална за поддршка на вашите тренинг цели, без оглед на вашиот животен стил, бидејќи протеините придонесуваат за раст на мускулна маса. Засладено со сируп од урма и јаворов сируп претставува најдобрата здрава ужинка.

Кол

Share

Facebook

Иновативен рецепт и технологија применета за да се создаде единствен облик на топка со супериорна нутритивна вредност. Оваа протеинска топка е преполна со протеини добиени од протеини од грашок, штоја  прави идеална за поддршка на вашите тренинг цели, без оглед на вашиот животен стил, бидејќи протеините придонесуваат за раст на мускулна маса. Засладено со сируп од урма и јаворов сируп претставува најдобрата здрава ужинка. Додаденото шумско овошје нуди изобилство на антиоксиданси, витамини и минерали Придобивки од консумирање протеини:

  • Подобрена функција на мозокот
  • Подобар имунитет
  • Добар метаболизам
  • Синтеза на мускулна маса
  • Повисоки нивоа на енергија
  • Пократко време на опоравување
  • Побрзо заздравување на повредите на раните
  • Подобрена хормонска функција
  • Зголемена апсорпција на калциум
Консумирајте 1 протеинска топка секојдневно како ужинка во движење или помеѓу оброци. Откако ќе се отвори да се консумира во рок од 24 часа. Погодно за вегетаријанци / вегани и лица нетолерантни на глутен. Направете промена од вашите редовни протеински барови и шејкови- овие мали топчиња од хранливи материи се совршени за земање со вас каде и да одите, а вие можете да ги уживате без вина.

Состав:

сируп од урма,  протеин од грашок, растителни влакна,  овесни снегулки без глутен,  кокосово масло ладно цедено, концентриран овошен сок (крушка , јаболко и грозје), сушено црвено овошје 3,4% ( боровница, јагода, малина), екструдиран ориз, цвекло сушено во прав,  масло од канола, готварска сол, арома

Алергени:Може да содржи траги од кикирики,  јаткасто овошје, соја и сусам

Нутритивна вредност100 g/r
Енергија1445 КЈ/344 kcal
Масти4g
од кои заситени2g
Јаглехидрати50 g
од кои шеќери27g
Влакна12 g
Протеини21g
Сол 0.3g
Глутен<20 mg/kg
21g

"ПРОТЕИНИ"


12g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


2g

"ЗАСИТЕНИ МАСТИ"


Протеин од грашок

Протеинот од грашок се добива со екстракција на протеинот од зрната. Одличен избор е за секој режим, бидејќи е веган и хипоалерген. Може да помогне во синтеза на мускулна маса, редукција на килограмите и срцеви заболувања.

Сируп од урма

Сирупот од урма е вкусна и здрава замена за шеќер. Богат е со полифеноли кои се моќни антиоксиданти и имаат антибактериски карактеристики. Богатиот состав со железо го намалува ризикот од развивање анемија.

Сушено цвекло во прав

Сушеното цвекло во прав е многу хранлива состојка, исполнета со витамини и минерали (особено калиум). Дополнително, содржи азотен оксид, молекула која ги проширува крвните садови и помага во нормалниот проток на крв низ телото.

Боровинка

Боровинките имаат вкусна арома и се високонутритивни овошки. Можат да помогнат во одржување на коските, менталното здравје и нормален крвен притисок.

Малина

Има свеж вкус, хармоничен баланс од слатко и горчливо. Богат извор на антиоксидантни, влакна и витамин Ц, кој го промовира формирањето на колагенот.

Екструдиран ориз

Екструзијата ја дава опцијата за реформулација на оризово брашно во производ кој може да се обликува. Во овој процес, можат да се додадат потенцијално функционални состојки во оризовото тело.

Јагода

Јагодите се широко ценето овошје заради карактеристичната арома, светло црвената боја, сочната текстура и сладост. Тие се одличен извор на витамин Ц, манган и важни фитохемикалии.

Јаболко

Јаболкото е слатко овошје што содржи изобилство на различни витамини и минерали. Има посебни нутритивни придобивки како додаток во мусли и барови, како и консумирано свежо како дел од ужината.

Овесни снегулки

Овесни снегулки се нутритивни, разновидни компоненти на овесни каши и мусли. Тие содржат протеини, растителни влакна, витамини и други нутритиенти кои промовираат добра дигестија и оптимално здравје.

Коментари

Не постојат коментари

Бидете први да оставите коментари “Протеинско топче со црвено овошје”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *