Житна плочка со црвени овошја и прелив од јогурт

tasty, nutritious, healthylifestyle, snack, natural,

Житната плочка со црвени овошја и прелив од јогурт е неверојатен микс од крцкави житарици и црвени шумски овошја, обогатени со витамина Б. Со целосен прелив од јогурт, збогатен со калциум. Здрава, слатка закуска од 100% природни состојки, која волшебно ги спојува неверојатните вкусови од природата и ви дава енергија кога ви е најпотребно.

Кол

Share

Facebook

Житната плочка со црвени овошја и прелив од јогурт е неверојатен микс од крцкави житарици и црвени шумски овошја, обогатени со витамина Б. Со целосен прелив од јогурт, збогатен со калциум. Здрава, слатка закуска од 100% природни состојки, која волшебно ги спојува неверојатните вкусови од природата и ви дава енергија кога ви е најпотребно.

Овој нутритивен состав е идеален за деца на возраст од 10-14 години како здрава и вкусна закуска. Според најновите истражувања, децата кои консумираат житарици наутро се чувствуваат енергични, посреќни и помалку вознемирени. Покрај тоа, способноста да се запамтат зборовите и информациите е значително зголемена.

Состав:

житарици 34% (овесни снегулки, пченкарни снегулки, екструдиран ориз), јогуртен прелив 28,5% (какао путер, шеќер, обрано млеко во прав, јогурт во прав, емулгатор: соја лецитин, арома), гликозен сируп, олигофруктозен сируп, растително масло (канола и палмино), омекнувач: глицерол Е422, паста малина 1% (малина, шеќер, вода, сок од малини, скроб, лимонска киселина, арома, калиум сорбат), паста јагода 1% (јагода, шеќер,вода, сок од јагоди, скроб, лимонска киселина, арома, калиум сорбат), сува малина 0,8%, сува јагода 0,8%, екстракт од јачменов слад, кафеав шеќер, емулгатор: соја лецитин, регулатор на киселост: лимонска киселина, арома, витамини (ниацин, биотин, калциум Д пантотенат, тиамин мононитрат, пиридоксин хидрохлорид, рибофлавин, цијанокобаламин, фолна киселина).

Алергени:

производот содржи млеко, глутен и соја. Може да содржи траги од јаткасто овошје и сусам.

Нутритивна вредност100 g/r
Енергија1756.4kJ/418.2kcal
Масти14 g
од кои заситени 4.8 g
Јаглехидрати64.2 g
од кои шеќери28.5 g
Влакна6.1 g
Протеини 5.5 g
Сол0.3 g
Тиамин0,21 mg* (18%)
Рибофлавин0.24 mg*(17%)
Ниацин2.7 mg*(17%)
Витамин Б60.3 mg*(21%)
Фолна киселина30 μg*(15%)
Пантотенска киселина0,90 mg*(15%)
5.5g

"ПРОТЕИНИ"


14g

"МАСТИ"


6.1g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


Малина

Има свеж вкус, хармоничен баланс од слатко и горчливо. Богат извор на антиоксидантни, влакна и витамин Ц, кој го промовира формирањето на колагенот.

Јагода

Јагодите се широко ценето овошје заради карактеристичната арома, светло црвената боја, сочната текстура и сладост. Тие се одличен извор на витамин Ц, манган и важни фитохемикалии.

Корнфлекс

Корнфлекс е житарица наменета за појадок со процесирање на снегулките од пченка. Претставува здрава и нутритивна намирница, богата со јаглехидрати, протеини, магнезиум и железо, витамин Б 12, Б6 како и витамин Д и А.

Екструдиран ориз

Екструзијата ја дава опцијата за реформулација на оризово брашно во производ кој може да се обликува. Во овој процес, можат да се додадат потенцијално функционални состојки во оризовото тело.

Овесни снегулки

Овесни снегулки се нутритивни, разновидни компоненти на овесни каши и мусли. Тие содржат протеини, растителни влакна, витамини и други нутритиенти кои промовираат добра дигестија и оптимално здравје.

Коментари

Не постојат коментари

Бидете први да оставите коментари “Житна плочка со црвени овошја и прелив од јогурт”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *