Нерафинирано масло од сусам

healthy, omega3, fats, vitaminE, omega6, dressing,

Претставува мешавина од естри на глицерол со олеинска и линоленска киселина (омега 6 масни киселини) неопходни за раст и обнова на клетките, посебно за лица во периодот на раст.

Кол

Share

Facebook

Претставува мешавина од естри на глицерол со олеинска и линоленска киселина (омега 6 масни киселини) неопходни за раст и обнова на клетките, посебно за лица во периодот на раст.

Благодарение на високата содржина на витамин Е - природен антиоксиданс, сусамовото масло се користи за лекување на рани, против опстипација, против вишок на киселини во стомакот. Витаминот Е делува антиканцерогено, забавувајќи го процесот на стареење. Со втривање на сусамовото масло во кожата на главата, можете да го намалите и прекинете опаѓањето на косата. Маслото од сусам го спречува растот на малигниот меланом (рак на кожата) и размножувањето на малигни клетки кај рак на дебело црево.

Употреба: Сусамовото масло може да се консумира 1-3 супени лажици на ден самостојно или додадено во салати, сосови, варива со што ќе го подобрите квалитетот на храната заштитувајќи се на природен начин од покачени маснотии и холестерол. На тој начин истовремено го намалувате ризикот од артериосклероза и покачен крвен притисок.

Состав:

масло од сусам

Алергени:

Не содржи никакви траги од алергени.

Нутритивна вредност14 g
Енергија126Kcal/530kJ
Масти14g
од кои заситени2g
Мононезаситени масни киселини5.5g
Полинезаситени масни киселини5.8g
2g

"ЗАСИТЕНИ МАСТИ"


5.5g

"МОНОНЕЗАСИТЕНИ МАСНИ КИСЕЛИНИ"


5.8g

"ПОЛИНЕЗАСИТЕНИ МАСНИ КИСЕЛИНИ"


Сусам

Сусамот додава јаткаст вкус и деликатна, скоро невидлива крцкавост на многу производи. Тоа е исто така главна состојка во таанот. Одличен извор на бакар, манган и цинк.