Протеинска плочка со темно чоколадо

cerials, vitalia, weight loss, health food, after training,

Хранлив високо протеински бар со 32% протеини (19,2g протеини во 60g бар).
Vitalia Sport bars претставуваат одличен баланс на нутритиенти посебно дизајнирани за спортски активни лица. Како извор на јагленохидрати, протеини и масти, ги задоволува потребите за брзо ослободување на енергија и градење на мускулна маса.

Кол

Share

Facebook

Хранлив високо протеински бар со 32% протеини (19,2g протеини во 60g бар).

Vitalia Sport bars претставуваат одличен баланс на нутритиенти посебно дизајнирани за спортски активни лица. Како извор на јагленохидрати, протеини и масти, ги задоволува потребите за брзо ослободување на енергија и градење на мускулна маса.

Содржат ниско количество на натриум, засладени се со мало количество на нерафиниран кафеав шеќер и содржат семе од киноа кое е природен извор на протеини и есенцијални амино киселини.

Vitalia Sport bars помагаат за зголемување на физичките перформанси на телото (зголемување на силата, мускулната маса) и за надополнување на потрошената енергија на организмот за време на активностите како и олеснување на тегобите од напорните тренинзи.

Sport bar на Виталиа има двојна фунција. Се конзумира еден час пред тренинг за сила и енергија како и после тренинг за враќање на силата и енергијата. Не се препорачуваат на лица под 16 годишна возраст како и за бремени жени и доилки.
Халал сертифициран производ

Состав:

Екструдиран протеин од соја, прелив од темно чоколадо (какао маса, какао путер, засладувачи: изомалт и стевиол гликозиди, емулгатор: соја лецитин, арома), олигофруктозен сируп, екстракт од јачменов слад, соја снегулки, растително масло (канола), глицерол Е422, семе од киноа, арома, готварска сол.

Алергени:

производот содржи глутен и соја. Може да содржи траги од млеко, јаткасто овошје и сусам.

Нутритивна вредност100 g/r
Енергија1731.2kJ /412.2kcal
Масти14.6 g
од кои заситени 5.1 g
Јаглехидрати34.8 g
од кои шеќери9.3 g
Влакна6.8 g
Протеини32 g
Сол 0.2 g
32g

"ПРОТЕИНИ"


6.8g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


9.3g

"ШЕЌЕРИ"


Протеин од сурутка

Протеинот од сурутка е природна состојка, мешавина од бета-лактоглобулин, алфа-лактоалбумин, албумин и имуноглобулини. Бенефициите вклучуваат редукција на тежина, регулација на холестеролот и синтеза на мускулна маса.

Соја снегулки

Соја снегулките се подготвени од соја зрна со процесот на кршење, лупење, пресување, екстракција и тостирање. Тие се без холестерол, лесно варливи и нискомаслени. Ги содржат сите аминокиселини.

Чоколадо

Чоколадото е десерт направен од какао зрна. Богат е со минерали, масти и јаглехидрати. Посебно е корисен бидејќи содржи полифеноли и ендорфини, кои го подобруваат расположението и го накачуваат серотонинот.

Киноа снегулки

Секое зрно киноа се пресира за да се формираат снегулки. Тоа значи дека снегулките ги имаат истите високонутритивни карактеристики на киноата: без глутен, есенцијални аминокиселини и полни со растителни влакна.