Сончогледово семе

healthy, nutritious, snack, fibers, omega3,

Сончогледот содржи целулозни влакна, големо количество на витамин А, витамини од Б групата и витамин Е (50мг./100гр.) кој е добар антиоксиданс.

Кол

Share

Facebook

Сончогледот содржи целулозни влакна, големо количество на витамин А, витамини од Б групата и витамин Е (50мг./100гр.) кој е добар антиоксиданс.

Од минерали содржат: калциум, фосфор, магнезиум, натриум, калиум и железо. Во својот состав содржат: 64% полинезаситени масни киселини како што е линолната киселина (омега 6), кои се потребни за раст и обнова на клетките, заштита на организмот од холестерол со намалување и одстранување од артериите; 24% мононезаситени масни киселини кои помагаат да се зголеми добриот ХДЛ холестерол а да се намали лошиот ЛДЛ во крвта; 12% заситени масни киселини кои служат како извор на енергија.

Семето прелиено со вода се користи за подобрување на работата на бубрезите и ублажување на воспаленијата на мочните канали. Исто така овие семки се корисни и против кашлица и главоболка. Заедно со производите од соја можат да ги задоволат дневните потреби за протеини кај вегетаријанците.

Употреба: сирови или сомелени сончогледовите семки на Виталиа можете да ги користите за појадок во оброк од житни снегулки или мусли. Додадете ги во билни зачини и употребете ги како прелив за пица и печени јадења. Целите семки можете да ги додадете како декорација во печивата

Состав:

Сончогледово семе

Алергени:

Може да да содржи траги од глутен, јаткасти плодови, соја и сусам.

Нутритивна вредност100g
Енергија2427kJ/578kcal
Масти 52.7 g
од кои заситени4 g
Мононезаситени масни киселини17 g
Полинезаситени масни киселини20.9 g
Јаглехидрати5 g
од кои шеќери0 g
Влакна3 g
Протеини 20.7 g
Сол0.4 g
20.9g

"НЕЗАСИТЕНИ МАСНИ КИСЕЛИНИ"


0g

"ШЕЌЕР"


20.7g

"ПРОТЕИНИ"


Семки од сончоглед

Семките од сончоглед се богат извор на протеин, растителни влакна, Б витамини и Е витамин. Исто така содржи фитостероли кои можат да придонесат кон ниски нивоа на холестерол.

Коментари

Не постојат коментари

Бидете први да оставите коментари “Сончогледово семе”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *