Take Away кранчи мусли со банана и чоколадо

cerials, tasty, banana, crunchy, breakfast, chocolate, мусли,

Виталиа Кранчи мусли со банана и чоколада се добро избалансирана здрава храна со извонреден вкус на банана и со мешавина од житни снегулки и чоколадни парчиња. Засладени се со кафеав шеќер и претставуваат значаен извор на диетални влакна.

Кол

Share

Facebook

Ние знаеме дека утрата ви се динамични, а денот ви е исполнет со голем број обврски. Истовремено истражувањата покажуваат дека се повеќе се зголемува свесноста за здрави прехранбени навики, а бројот на лица кои размислуваат во насока на менаџирање на внесот на балансирани хранливи материи постојано расте.

Токму во таа насока Виталиа ја разви новата линија на наменски здрави продукти со богат нутритивен профил која го следи трендот и потребите на модерниот човек. Виталиа Кранчи мусли со банана и чоколада се добро избалансирана здрава храна со извонреден вкус на банана и со мешавина од житни снегулки и чоколадни парчиња. Засладени се со кафеав шеќер и претставуваат значаен извор на диетални влакна.

Take away Виталиа Кранчи муслите со банана и чоколада се посен производ. Лесни и едноставни за подготовка само додадете 150 мл млеко или јогурт, промешајте и Вашите омилени Виталиа мусли се спремни да ги консумирате.

Take away житните оброци на Виталиа се комплетен сет кој се состои од: Специјално дизајнирана пластична чаша со поклопец + Оброк од Виталиа мусли + Лажичка на прекршување (за промешување и консумирање).

Состав:

Овесни снегулки, екструдиран ориз, кафеав шеќер, растително масло (канола и палмино масло), суво грозје , банана чипс (банана, шеќер, мед, кокосово масло, арома), глукозен сируп, пченично брашно, чоколадни парчиња (шеќер, какао маса, какао путер, емулгатор: соја лецитин, арома), какао во прав 1,2%, емулгатор: соја лецитин, боја: карамел, ароми. Какао делови во чоколадото мин 35%..

Алергени:

производот содржи глутен и соја. Може да содржи траги од јаткасто овошје и сусам.

Нутритивна вредност100 g55g+100ml млеко 3.2% (по порција)%RDA 100g%RDA (по порција)
Енергија1856kJ 442kcal1283kJ 305.5kcal21%15%
Масти18g13.1g26%19%
од кои заситени2g1g10%5%
Јаглехидрати62g39.1g23%14%
од кои шеќери26g14g29%15%
Влакна4g2g16%8%
Протеини8g7.8g16%16%
Сол0.5g0.25g8%4%
Магнезиум56.3mg44.6mg15%12%
Калциум120mg172mg15%21%
1g

"ЗАСИТЕНИ МАСТИ"


4g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


8g

"ПРОТЕИНИ"


Овесни снегулки

Овесни снегулки се нутритивни, разновидни компоненти на овесни каши и мусли. Тие содржат протеини, растителни влакна, витамини и други нутритиенти кои промовираат добра дигестија и оптимално здравје.

Екструдиран ориз

Екструзијата ја дава опцијата за реформулација на оризово брашно во производ кој може да се обликува. Во овој процес, можат да се додадат потенцијално функционални состојки во оризовото тело.

Dried berries

Dried berries are high in antioxidants and are carefully dried without any added oils, sugars or preservatives.

Банана чипс

Банана чипс се суви парчиња банани. Тие можат да бидат покриени со шеќер или мед и имаат сладок вкус. Ги содржат поголем дел од нутритиентите кои ги има бананата, како што е калиумот.

Чоколадо

Чоколадото е десерт направен од какао зрна. Богат е со минерали, масти и јаглехидрати. Посебно е корисен бидејќи содржи полифеноли и ендорфини, кои го подобруваат расположението и го накачуваат серотонинот.

Какао

Какаото содржи неколку минерали, вклучувајќи калциум, бакар, магнезиум, фосфор, калиум, натриум и цинк. Сите овие минерали се наоѓаат во поголеми количини и носат специфични нутритивни бенефиции.