Тропикал мусли

balance, vitamins, childrenfriendly, healthyfood, delicious, fruity,

Тропикал муслите претставуваат добро избалансирана здрава храна со извонреден вкус и арома. Произведени според оригинален рецепт од квалитетно овошје и житни снегулки.

Кол

Share

Facebook

Тропикал муслите претставуваат добро избалансирана здрава храна со извонреден вкус и арома. Произведени според оригинален рецепт од квалитетно овошје и житни снегулки. Тропикал муслите ги спојуваат плодовите на сонцето. Претставуваат оригинална мешавина на жита (овесни, р’жени и пченични), 35% егзотично тропско овошје: ананас, папаја, манго, урма, банана, кокос и суво грозје кои ви даваат тропска топлина секое ваше утро и 5% семки од лен и сончоглед.

За нашите потрошувачи го одбравме најквалитетното тропско овошје од еколошките предели на Тајван кој го надополнуваат оброкот со природни витамини и минерали, дозволувајќи ви за миг да ги почувствувате тропските предели на Далечниот Исток.

  • Ананасот содржи: калциум, провитамин А, витамин Е и Ц, витамини од групата Б (биотин), растителни влакна.
  • Папајата содржи: Витамини: А, Ц, Е, Б1, Б2, Б3, Б6, Б12, минерали: калциум, калиум.
  • Мангото е богато со аминокиселини витамини Ц и Е, флавоноиди, бета каротен.
  • Урмите содржат: Калциум, фосфор- ја регулираат и стимулираат работата на цревата преку 10 гр диететски влакна кои ги содржи.
  • Бананата содржи: Б6, магнезиум, железо, калиум, Ц витамин.
  • Кокосот е богат со диетални влакна, има низок гликемиски индекс, извор на калциум и магнезиум, тиамин, и витамин Б6.
  • Грозјето изобилува со растителни влакна, калциум и железо.
  • Мешавината од семиња од лен и сончоглед природно е богата со диетални влакна, железо, витамин Б1, калциум, магнезиум и фосфор.

Тропикал муслите се лесен и брз оброк, немаат додаток на шеќер и се погодни за диети и постење. Претставуваат хранлив здрав оброк за деца, спортисти и ученици.

Создадете здрава навика денот да ви започне со оброк од мусли (комбинација на житни снегулки, овошје и семиња) кои потопени во млеко ќе ви обезбедат здрав и лесен оброк полн со енергија.Употреба: Подготовката е лесна и брза, 4 лажици од муслите (55г) се потопуваат во 200 мл. млеко или јогурт и се оставаат да отстојат 10 мин.

Состав:

Житарици (овесни снегулки, ржани снегулки, пченкарни снегулки (пченка, сол, јачменов слад, емулгатор: соин лецитин), сушено овошје (ананас, папаја, суво грозје, банана, кокос, урма, манго), семиња (сончоглед, лен).

Алергени:

Производот содржи глутен и соја, може да содржи траги од јаткасто овошје и сусам .

Нутритивна вредност100 g
Енергија1635kJ / 389kcal
Масти9.4g
од кои заситени4.7g
Јаглехидрати63.3g
од кои шеќери22.6g
Влакна8.2g
Протеини8.6g
Сол0.4g
8.6g

"ПРОТЕИНИ"


8.2g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


22.6g

"ШЕЌЕРИ"


Овесни снегулки

Овесни снегулки се нутритивни, разновидни компоненти на овесни каши и мусли. Тие содржат протеини, растителни влакна, витамини и други нутритиенти кои промовираат добра дигестија и оптимално здравје.

Кокос

Кокосот доаѓа од тропските региони каде што е користен за месестиот дел и кокосовата вода. Богат е со лаурична киселина и содржи растителни влакна и минерали, особено калиум.

Ананас

Ананасот е високонутритивно тропско овошје, особено со витамин Ц и манган. Тој содржи бромелаин, мешавина од протеолитички ензими, која има посебна корист за здравјето на луѓето.

Банана

Бананите (без кора) се 75% вода, 23% јаглени хидрати, 1% протеин. 100 грама содржат 89 калории, 31% од препорачаните вредности на витамин Б6 и умерени количества на витамин Ц, манган, калиум и диетални влакна.

Суво грозје

Сувото грозје е сушено грозје богато со фруктоза и глукоза. Содржи антиоксиданти и танини, со ниско ниво на натриум и без холестерол.

’Ржани снегулки

Ржаните снегулки се пресиран рж, кој е житарица слична на пченицата. Содржи голема количина на растителни влакна, минерали -манган, фосфор, бакар и пантотенска киселина, сите неопходни за нормална телесна функција.

Урми

Урмите имаат одличен нутритивен профил. Тие се богати со растителни влакна и се одличен извор на витамин Б6, калиум, магнезиум, бакар, манган, железо. Овие нутритиенти помагаат во превенцијата на анемија.

Манго

Мангото е тропско овошје богато со фитонутритиенти-каротеноиди, полифеноли и ксантоиди. Овие соединенија се корисни за функцијата на очите, нега на кожата и регулација на крвниот притисок.

Папаја

Папаја е егзотично овошје посебно богато со витамин Ц, фолна киселина и витамин А. Пулпата содржи различни фитохемикалии, вклучувајќи каротеноиди и полифеноли.

Семки од сончоглед

Семките од сончоглед се богат извор на протеин, растителни влакна, Б витамини и Е витамин. Исто така содржи фитостероли кои можат да придонесат кон ниски нивоа на холестерол.

Ленено семе

Лененото семе содржи високо ниво на протеин, растителни влакна, неколку Б витамини и минерали. Претставува одличен додаток во салата, мусли и барови нудејќи омега-3 масни киселини.