Веган смеса со вкус на телешко месо

healthy, vegan, delicious, plantbasedprotein, simple,

ПОСНИТЕ ВЕГАНСКИ СМЕСИ се најновото нешто на пазарот, кои ќе ви помогнат на здрав начин да го замените месото во исхраната и да обезбедите внес на доволно количество протеини.
Овие смеси се на база на протеин од грашок и зеленчук, не содржат глутен и соја, а се збогатени со витамин Б12.
Истовремено, нивната уникатна формулација содржи највисок процент на комплетни протеини во споредба со слични производи и алтернативи на месо.

Кол

Share

Facebook

ПОСНИТЕ ВЕГАНСКИ СМЕСИ се најновото нешто на пазарот, кои ќе ви помогнат на здрав начин да го замените месото во исхраната и да обезбедите внес на доволно количество протеини. Овие смеси се на база на протеин од грашок и зеленчук, не содржат глутен и соја, а се збогатени со витамин Б12.

Истовремено, нивната уникатна формулација содржи највисок процент на комплетни протеини во споредба со слични производи и алтернативи на месо.
Изберете Веган смеса со вкус на телешко месо за да го направите највкусниот веге бургер или посни болоњезе тестенини.

  • 100% од растително потекло
  • 22g протеин во порција
  • Збогатено со витамин Б12
  • Без глутен
  • Без соја


Начин на подготовка: Во подлабок сад истурете ја содржината од ќесата (180g), додадете 300ml топла вода и масло по желба. Добро измешајте и оставете ја смесата да отстои 10 минути. Формирајте плескавици, топчиња, шницли или трошки по желба. Пригответе во тава со загреано масло (3-4 минути) или печете во рерна околу 15 минути на 2000С. Може да се користи како замена за месо и додаток во готвени оброци (сосови за тестенини, чорби, солени намази, фил за тортиљи..)

Состав:

протеин од грашок 81%, средство за згуснување: метилцелулоза, сушено цвекло во прав, готварска сол, сушен зеленчук и зачини (кромид, лук, морков, копар, магданос, босилок), витамин Б12.

Алергени:

Може да содржи трагови од јаткасто овошје, кикирики, соја, сусам и глутен.

Nutrition data100g
Calorie value 1491kJ/355kcal
Fat 2.2 g
Of with saturated 0.6 g
Total Carbohydrates30.3 g
Of which sugars 2 g
Proteins 48.8 g
Salt 4.9 g
48.8g

"Протеини"


0.6g

"Заситени масти"


10g

"Растителни Влакна"


Кромид

Кромидот е нутритивен зеленчук, содржи витамини Ц, Б6, фолна киселина и тиамин како и минералите : манган, фосфор, калиум и цинк. Корисен е против респираторни нарушувања.

Босилек

Босилекот е билка која припаѓа на минт фамилијата. Се користи за готвење и има специфични здравствени бенефити. Тие вклучуваат: редукција на инфламација, против стареење и антибактериски својства.

Морков

Морковот е коренски зеленчук и добар извор на бета каротен, витамин К, калиум и антиоксиданти. Овие материи се поврзуваат со редукција на нивото на холестерол и подобрен вид.

Магдонос

Магдонос е богата билка која се користи за медицински цели. Корисен е против уринарни инфекции, камен на бубрегот, гастроинтестинални нарушувања, дијабетес, кашлица, астма и висок притисок.

Лук

Лукот е растение култивирано низ целиот свет. Содржи над 600 активни соединенија кои помагаат во спречување на : висок крвен притисок, холестерол, коронарна срцева болест и атеросклероза.

Протеин од грашок

Протеинот од грашок се добива со екстракција на протеинот од зрната. Одличен избор е за секој режим, бидејќи е веган и хипоалерген. Може да помогне во синтеза на мускулна маса, редукција на килограмите и срцеви заболувања.