Вита зачин

vegetables, noadditives, himalayansalt, healthyspice, withoutnitrates,

Био зачинот на Виталиа е 100% природен производ со вистинско богатство на сецкан сушен зеленчук, застапен дури до 25% и тоа целер, пашканат, кромид, морков, лук, бибер и соини трошки. Вита зачинот е без додаток на вештачки бои и не содржи натриум глутаминат.

Кол

Share

Facebook

Вита зачинот на Виталиа е 100% природен производ со вистинско богатство на сецкан сушен зеленчук, застапен дури до 25% и тоа целер, пашканат, кромид, морков, лук, бибер и соини трошки. Вита зачинот е без додаток на вештачки бои и не содржи натриум глутаминат.

Добро избалансираните состојки во Вита зачинот освен што ја подобруваат аромата и вкусот на храната, го стимулираат и излачувањето на соковите и ензимите со што се подобрува дигестијата, се намалува надуеноста и појавата на гасови при варење на храната.

Најважно од се е што Вита зачинот на Виталиа не содржи натриум глутаминат (Е621), често применуван вештачки појачувач на вкусот. Аромата и вкусот на Вита зачинот потекнува од богатата содржина на зеленчук.

Вита зачинот на Виталиа е производ со врвен квалитет и извонреден вкус, погоден за зачинување на сите јадења, како за возрасни така и за деца.

Состав:

Готварска сол, сушен зеленчук (пашканат, кромид, лук, морков, магдонос), пченкарен гриз, соини трошки, пченкарно брашно, кафеав шеќер, бибер и витамин B2)

 
Кромид

Кромидот е нутритивен зеленчук, содржи витамини Ц, Б6, фолна киселина и тиамин како и минералите : манган, фосфор, калиум и цинк. Корисен е против респираторни нарушувања.

Пашканат

Пашканат содржи широк спектар на витамини, минерали и нутритиенти, вклучувајќи растителни влакна, фолна киселина и витамин Ц. Може да помогне во редукција на ризикот од рак, срцеви заболувања, угоеност и инфаркт.

Магдонос

Магдонос е богата билка која се користи за медицински цели. Корисен е против уринарни инфекции, камен на бубрегот, гастроинтестинални нарушувања, дијабетес, кашлица, астма и висок притисок.

Лук

Лукот е растение култивирано низ целиот свет. Содржи над 600 активни соединенија кои помагаат во спречување на : висок крвен притисок, холестерол, коронарна срцева болест и атеросклероза.

Црн бибер

Црниот бибер помага во лечење на неколку состојки, како што се констипација, несоница, орални абцеси, изгореници од сонце и забоболка. Содржи витамин К, железо и манган.