Ржано интегрално брашно

healthy, fibers, proteins, bakery,

Интегралното ржано брашно е здрава храна која изобилува со минерали и витамини. Направено од целото зрно и во себе ги содржи највредните хранливи состојки, витамини и минерали кои потекнуваат од лушпата на зрното, без додаток на адитиви и конзерванси.

Кол

Share

Facebook

Интегралното ржано брашно е здрава храна која изобилува со минерали и витамини. Направено од целото зрно и во себе ги содржи највредните хранливи состојки, витамини и минерали кои потекнуваат од лушпата на зрното, без додаток на адитиви и конзерванси.

Интегралното ржано брашно го зајакнува организмот и го подобрува нивото на железо во крвта по кратко време од консумирањето.

Се користи за подобрување на вкусот и хранливоста на печивата. При подготовка на печива се меша со пченкарно брашно во однос 1:3, а додека за каши и крем чорби се меша во однос 1:4 и се вари на тивко до згуснување на смесата.

Состав:

Интегрално ржано брашно

Алергени:

Може да содржи траги од јаткасти плодови, глутен, сусам и соја.

Нутритивна вредност100г
Енергија1357КЈ/324kcal
Масти2.6 g
од кои заситени0,3 g
Јаглехидрати68.8 g
од кои шеќери1 g
Влакна22.5 g
Протеини14 g
Сол0,00 g
Магнезиум248mg(62%)*
Манган6.7mg(335%)*
Селен36mcg(51%)*
Калиум730mg(21%)*
Фосфор632mg(63%)*
Железо6,5mg(36%)*
Цинк5,6mg(37%)*
Витамин Б10.3mg(20%)*
Витамин Б20.25mg(15%)*
Ниацин4,3mg(22%)*
Витамин Б60.5mg(25%)*
Фолна киселина60mg(15%)*
Пантотенска киселина1,5mg(15%)*
14g

"ПРОТЕИНИ"


1g

"ШЕЌЕРИ"


22.5g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


’Рж

Рж е житарица слична на пченицата. Содржи голема количина на растителни влакна, минерали -манган, фосфор, бакар и пантотенска киселина, сите неопходни за нормална телесна функција