Јазик

Безглутенски макарони со зелен песто сос

Home / recipe / Безглутенски макарони со зелен песто сос

Безглутенски макарони со зелен песто сос

 
Протеини
13.2g
Вкупно масти
27g
Јагленихидрати
111g
Калории
716Kcal
Состојки (2 порции):

1 пакетче безглутенски макарони – Vitalia
50 g непечени индиски ореви
свеж босилок
2 лажици сусамово масло – Vitalia
1 лажичка зеленчуков зачин Vitalia Vita Spice
1 лажичка лук во прав
1 домат (ситно исечкан).

Начин на подготовка:

Безглутенските макарони најпрвин ги вариме.
За подготовка на сосот во блендер ги ставаме индиските ореви, свежиот босилок, маслото од сусам, зеленчуковиот зачин и лукот во прав. Блендираме неколку минути дури не добиеме густа и хомогена смеса. Потоа ставаме од сосот врз претходно сварените макарони и одозгора додаваме ситно сечкани домати.

#GMOfree

#vege

#glutenfreemacaroni

#sesameseedoil

#vegetablespice

#glutenfree

Користени производи

Безглутенска пченкарна паста - Spaghetti

250g
Повеќе

Нерафинирано масло од сусам

250ml
Повеќе

Вита зачин

200g
Повеќе

Користени производи

Безглутенска пченкарна паста - Spaghetti

Нерафинирано масло од сусам

Вита зачин