Гранола без додаден шеќер со лешник и темно чоколадо

darkchocolate, tasty, nutritious, nosugaradded, healthyliving,

Вкусен нутритивен микс од целозрнест овес, листови кокос и златни лешници,надополнето со слатко-горчливо темно чоколадо за посебно утринско задоволство исполнето со насмевки.

Qty

Share

Facebook

Веќе е докажано дека „Појадокот е најважниот оброк од денот и не треба да се прескокнува“, бидејќи носи здравствени придобивки, зголемување на нивото на енергија и подобрување на расположението во текот на денот.

Ние сме цврсто уверени во оваа теорија , и од 1993, со нашата енергија, креативност и истражување сме фокусирани во создавање на најдобрите жита за појадок.

Го посветивме нашето време и љубов да ја направиме оваа совршено крцкава и печена гранола, истовремено исклучувајќи ги сите додадени шеќери за да можете вие и вашите најблиски да имате комплетно „guilt frее“ искуство.
Вкусен нутритивен микс од целозрнест овес, листови кокос и златни лешници,надополнето со слатко-горчливо темно чоколадо за посебно утринско задоволство исполнето со насмевки.

  • Без додаден шеќер
  • ВЕГАН/ПОСНО
  • Високо количество на растителни влакна
  • Содржи супер храна чиа

Гранола – како да ја консумирате?
Потопете 4 супени лажици (55g) во Виталиа растителни напитоци, јогурт, кефир, млеко или консумирајте ја самостојно - како крцкава закуска!
* Само една порција Гранола дневно како дел од добро избалансирана исхрана и здрав начин на живот помага да се постигне посакуваниот здравствен ефект.

Состав:

овесни снегулки, засладувач: сорбитол, малтодекстрин, олигофруктозен сируп, растително масло (канола), темно чоколадо со стевиа (засладувачи: изомалт и стевиол гликозид, какао путер, какао маса, какао во прав, емулгатор Е476, арома), кокос, лешник, чиа семе, какао во прав, емулгатор: соја лецитин, готварска сол, засладувач стевиол гликозид, арома. Чоколадото содржи мин. 50% какао делови

Алергени:

Содржи соја, глутен и лешник. Може да содржи траги од сусам, кикирики и млеко

<

Nutritional value100 g
Energy2012КЈ/480kcal
Fat18.9 g
of which saturates6 g
Carbohydrates60 g
of which sugars8.1 g
Fiber10 g
Proteins12.3 g
Salt0.3 g
10g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


12.3g

"ПРОТЕИНИ"


8g

"ШЕЌЕРИ"


Hazelnut

Hazelnuts contain a large amount of protein, dietary fiber, vitamin E thiamin, phosphorus, manganese and magnesium, all exceeding 30% of the recommended daily values.

Chia

Chia seeds are an ancient superfood which is rich in omega-3 fatty acids, B vitamins and minerals. They are extremely beneficial for weight management and fat metabolism.

Oat flakes

Oat flakes are nutritious, versatile components of cereals, oatmeal and muesli. They contain important proteins, dietary fibers, vitamins and other nutrients that support good digestion and provide optimal health.

Stevia

Stevia is an extract from the plant Stevia rebaudiana. It is low-calorie and suitable for diabetics, with twice the sweetness of sugar.

Dark chocolate

Chocolate is a dessert made from cocoa beans. It is rich in minerals, fats and carbs.It is especially beneficial because it contains polyphenols and endorphins, which improve mood and increase serotonin.

Coconut

Coconut is found in tropical regions where it is used for the white "meat" and coconut water inside the nut. It is rich with lauric acid, and high in fiber and minerals, especially potassium.

Cocoa

Cocoa contains several minerals including calcium, copper, magnesium, phosphorus, potassium, sodium and zinc. All of these minerals are found in greater quantities in the cocoa powder than either the cocoa butter or cocoa liquor.