Oвесна каша со Малина

tasty, healthy, energyboost, minerals, B vitamins, healthy living,

Замисли си здрава овесна каша со богат вкус на малина за само 2 минути? Имај со тебе две минутно слатко и здраво инстант задоволство, без разлика дали си дома, на работа, во друштво. Само одбери овесна каша Виталиа и уживај во балансираниот микс од меки овесни снегулки и малина, засладена со фруктоза.

Qty

Share

Facebook

Барате нешто брзо, вкусно, здраво а истовремено и практично за појадок? Новите Виталиа овесни каши се подготвуваат за 2 минути со малку млеко, вода или јогурт и многу уживање. Збогатени со Б витамини, Виталиа овесните каши го снабдуваат организмот со потребните хранливи материи за успешно функционирање на метаболитичките процеси и мозочната функција.

Ако го обожавате слатко киселиот вкус на малината, вашиот избор за здрав појадок нека биде Виталиа овесна каша со малина.
Овесот е житарка со извонредни карактеристики и содржи низа нутриенти кои се значајни за растењето, формирањето и заштитата на човечкиот организам. Интегралните овесни снегулки се богати со протеини, витамини (од Б групата, витамин К,Е, Д и провитамин А), минерали (калциум, фосфор, калиум, железо, бакар, цинк, манган, натриум) и есенцијални амино киселни кои го поттикнуваат создавањето на црвените крвни зрнца. За овесот може да се каже дека е зрно на здравјето и затоа треба да биде дел од вашето секојдневно мени. Претставува најбогат природен извор на растителни влакна, растворливи и нерастворливи, кои влијаат на подобрување на функцијата на дигестивниот тракт и постигнување здрава телесна тежина. Овесот исто така е значаен бидејќи влијае на лачењето на серoтонинот – “хормонот на среќата”. Ја подобрува концентрацијата, работната способност и влијае на позитивното расположение.

Малината го дава извонредниот вкус на oвесната каша со малина. Богата е со витамин Ц, минерали (манган, магнезиум, железо) и е богат избор на растителни влакна.
Хранлив и здрав оброк за сите кои се хранат здраво и практикуваат здрав начин на живот. Погодни се за дијабетичари и лактоза интолератни лица, во претходна консултација со доктор. Погодни за вегетаријанци и вегани.
Лесна и брза подготовка: Целото пакување (55г) потопете го во 120 мл. млеко или јогурт, и оставете ги да отстојат 2 мин.

Состав:

овесни снегулки 72%, замена за шеќер: фруктоза 17%, пченкарен скроб, сушена малина 1%, средство за желирање: пектин, регулатор на кисeлост: лимонска киселина, витамини (тиамин, рибофлавин, Б6, Б12, фолна киселина, пантотенска киселина, ниацин, биотин), готварска сол, арома.

Алергени:

Производот содржи глутен, може да содржи траги од јаткасто овошје, соја и сусам.

Nutritional valueper 100g
Energy1555kJ/372kcal
Fat 4,4 g
of which saturates 0,9 g
Carbohydrates67.9 g
of which sugars4.5 g
Fiber5.0 g
Proteins13.5 g
Salt0.4 g
Vitamin B10.72mg
Vitamin B20.91mg
Vitamin B38.80mg
Vitamin B60.84mg
Vitamin B121.63µg
Pantothenic acid5.7mg
Folic acid220 µg
Biotin27.5 µg
13.5g

"ПРОТЕИНИ"


4.5g

"ШЕЌЕРИ"


5g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


Oat flakes

Oat flakes are nutritious, versatile components of cereals, oatmeal and muesli. They contain important proteins, dietary fibers, vitamins and other nutrients that support good digestion and provide optimal health.

Raspberry

They have that flavor of freshly-picked raspberries; a harmonious balance of sweet and tart. A rich source of antioxidants, fiber and vitamin C, which promotes the formation of collagen.

Vitamins

Vitamins are ingredients specifically added to stimulate proper development and function of the children’s organism.