Овесна каша со брусница и киноа

tasty, healthy, superfood, vitamins, breakfast, instaboost, richinfiber,

Брусница, киноа и овесни снегулки е составот на новата овесна каша, готова за 2 минути. Инстант овесна каша со нов неодолив вкус од брусница, збогатеникоја во себе има грст здравствени придобивки.

Qty

Share

Facebook

Барате нешто брзо, вкусно, здраво а истовремено и практично за појадок? Новите Виталиа овесни каши се подготвуваат за 2 минути со малку млеко, вода или јогурт и многу уживање. Збогатени со Б витамини, Виталиа овесните каши го снабдуваат организмот со потребните хранливи материи за успешно функционирање на метаболитичките процеси и мозочната функција.

Брусница, киноа и овесни снегулки е составот на новата Виталиа овесна каша, готова за 2 минути. Инстант овесна каша со нов неодолив вкус од брусница која во себе има грст здравствени придобивки.

Нутритивни придобивки:

  • Посно/Веган
  • Збогатена со 8 Б витамини
  • 73% овесни снегулки од цело зрно
  • Содржи суперхрана киноа
  • Извор на растителни влакна
  • Мало количество заситени масти

Внимателно одбрани состојки:

Овесот е житарка со извонредни карактеристи и содржи низа нутриенти кои се значајни за растењето, формирањето и заштитата на човечкиот организам. Интегралните овесни снегулки се богати со протеини, витамини (од Б групата, витамин К,Е, Д и провитамин А), минерали (калциум, фосфор, калиум, железо, бакар, цинк, манган, натриум) и есенцијални амино киселни кои го поттикнуваат создавањето на црвените крвни зрнца. За овесот може да се каже дека е зрно на здравјето и затоа треба да биде дел од вашето секојдневно мени.

Брусницата изобилува со растителни влакна кои ја помагаат работата на дигестивниот тракт. Како добар извор на витамин Ц кој ја поддржува работата на имуниот систем претставуваат природна храна за заштита од болести на организмот. Содржината на калциум го поддржува здравјето на забите и коските. Природниот извор на антиоксиданти се поврзува со намалена опасност од уринарни инфекции, желудочни потешкотии.

Киноата е зрнеста храна со многу висок % протеини во својот состав. Оваа суперхрана ги содржи двете есенцијални киселини: лизин и изолевицин, кои телото не може да ги создаде и има потреба од внес на киноа во исхраната. Таа е комплетен протеински извор од растително потекло, благодарение на лизинот- важна аминокиселина за одржување на имунитет, изградба на мускулно ткиво а во одредени случаеви дури и смирувачко дејство.

Препорачани дневни количини: Овесната каша со брусница и киноа представува балансиран оброк со кој може да се започне секое утро.

Начин на подготовка: Потопете ја овесната каша во млеко, јогурт или растително млеко(бадем, кокос, соја, ориз), промешајте и уживајте. За љубителите на топол кремаст оброк препорачуваме да потопите со топло млеко, промешате и почекате неколку минути да се олади.

Состав :

овесни снегулки 73%, сушена брусница 8% (брусница, шеќер, сончогледово масло), кафеав шеќер, малтодекстрин, пченкарен скроб, снегулки од киноа 1%, арома, готварска сол, регулатор на кисeлост: лимонска киселина, витамини (тиамин, рибофлавин, Б6, Б12, фолна киселина, пантотенска киселина, ниацин, биотин), засладувач: стевиол гликозиди.

Алергени:

Производот содржи глутен. Може да содржи траги од сусам, сулфур диоксид, соја, јаткасти плодови и кикирики.

Nutritional value100 g
Energy1551kJ/371kcal
Fat4.5g
of which saturates0.9g
Carbohydrates69.8g
of which sugars9.0g
Fiber3.6g
Proteins11.0g
Salt0.3g
Vitamin B10.72mg
Vitamin B20.91mg
Vitamin B38.80mg
Vitamin B60.84mg
Vitamin B121.63µg
Pantothenic acid5.7mg
Folic acid220 µg
Biotin27.5 µg
11g

"ПРОТЕИНИ"


4.5g

"МАСТИ"


3.6g

"РАСТИТЕЛНИ ВЛАКНА"


Oat flakes

Oat flakes are nutritious, versatile components of cereals, oatmeal and muesli. They contain important proteins, dietary fibers, vitamins and other nutrients that support good digestion and provide optimal health.

Stevia

Stevia is an extract from the plant Stevia rebaudiana. It is low-calorie and suitable for diabetics, with twice the sweetness of sugar.

Cranberry

Cranberry is a forest fruit which contains moderate levels of vitamin C, dietary fiber and the essential dietary mineral-manganese as well as other essential micronutrients in smaller amounts.

Vitamins

Vitamins are ingredients specifically added to stimulate proper development and function of the children’s organism.

Quinoa

Quinoa, also called “the mother of all grains”, contains all essential amino acids and is an excellent source of manganese and phosphorus as well as dietary fiber, folate and dietary minerals. It is gluten-free.