Language

Whole wheat pancakes with chocolate cream

Home / recipe / Whole wheat pancakes with chocolate cream

Whole wheat pancakes with chocolate cream

 
Proteins
5.21g
Fats
8.39g
Carbs
25.32g
Calories
194.2Kcal
Ingredients (for 10 pancakes):

за палачинките:
250 g интегрално пченично брашно – Vitalia
1 лажичка прашок за пециво
200 ml минерална вода
120 ml млеко
2 лажици маслиново масло
2 лажици кокосов шеќер – Vitalia

за филот:
растителен чоколаден крем – Vitalia
4 мелени семиња – Vitalia
овошје по ваша желба.

Preparation:

Сите состојки за филот ставете ги во длабок сад и убаво измешајте ги со миксер. Палачинките ги пржиме на стандарден начин во тава за палачинки.
Врз секоја палачинка ставете од растителниот чоколаден крем, а одозгора наросете со 4 мелени семиња и декорирајте со некое ваше омилено овошје.

#GMOfree

#vege

#vegetalcocoacream

#diet

#coconutsugar

#wholegrainwheatflour

#fourseeds

Products used

Four Seeds

170g
Click for more

Whole Grain Wheat Flour

500g
Click for more

Ginger Powder

100g
Click for more

Products used

Four Seeds

Whole Grain Wheat Flour

Ginger Powder