Рецепти

Безглутенски макарони со зелен песто сос

Протеини - 13.2g
Вкупно масти - 27g
Јагленихидрати - 111g
Калории - 716Kcal

Состојки (2 порции):

1 пакетче безглутенски макарони – Vitalia
50 g непечени индиски ореви
свеж босилок
2 лажици сусамово масло – Vitalia
1 лажичка зеленчуков зачин Vitalia Vita Spice
1 лажичка лук во прав
1 домат (ситно исечкан).

Начин на подготовка:

Безглутенските макарони најпрвин ги вариме.
За подготовка на сосот во блендер ги ставаме индиските ореви, свежиот босилок, маслото од сусам, зеленчуковиот зачин и лукот во прав. Блендираме неколку минути дури не добиеме густа и хомогена смеса. Потоа ставаме од сосот врз претходно сварените макарони и одозгора додаваме ситно сечкани домати.