Рецепти

Чоко-банана пудинг од киноа (одличен рецепт за деца над 1 година)

Протеини - 10.2g
Вкупно масти - 11.5g
Јагленихидрати - 80.5g
Калории - 438Kcal

Состојки:

4 лажици варена киноа – Vitalia
1 лажичка кокосово масло – Vitalia
1 банана
1 лажичка какао
1 лажичка ливадски мед – Vitaliа.

Начин на подготовка:

Киноата најпрвин сварете ја и потоа сите состојки ставете ги во блендер и блендирајте неколку минути, се додека не добиете густа хомогена смеса која личи на пудинг.
Декорирајте го пудингот по желба.