Рецепти

Безглутенски фусили со туна и доматен сос

Протеини -30g
Вкупно Масти -6g
Јагленихидрати -86g
Калории -522Kcal

Состојки (3 порции):

1 пакетче безглутенски fusilli 250 g Виталиа
200 g туна
1 кромид
2 лажици нерафинирано сончогледово масло Виталиа
20 црни маслинки, сецкани
400 ml доматен сос
Оригано
1 лажица Вита Зачин Виталиа
Сол и црн бибер
50g Пармезан

Начин на подготовка:

Во зовриена вода се ставаат фусилите да се варат 10-12 минути. Во меѓувреме, се подготвува сосот. На маслиново масло во тефлонска тава се пропржува кромидот, ситно сецкан. Потоа се додаваат и маслинките и туната.По 4-5 минути, се додава и доматниот сос и се остава сосот 5-6 минути на тивок оган да се добие посакуваната густина.
Сварените фусили се додаваат во сосот и добро се мешаат. Се сервираат со пармезан, ситно сецкан босилек (по желба) и пармезан.
Пријатен апетит!