Рецепти

Здраво чоколадно тоблероне

Протеини - 1.6g
Вкупно масти - 7.25g
Јагленихидрати - 7.74g
Калории - 101.5Kcal

Состојки (30 парчиња):

100 g мелена гранола – Vitalia
100 g мелени лешници
100 g рендано темно чоколадо
100 g мелени интегрални благи бисквити
3 лажици кокосово масло – Vitalia
4 лажици растителен чоколаден крем – Vitalia.

Начин на подготовка:

Сите состојки ги мешаме заедно во длабок сад. Содржината ја истураме во специјален триаголен сад и оставаме во замрнувач околу 30 минути да се стегне.