Рецепти

Здрави Грицки од Јаткасти Плодови и Семиња

Протеини - 15.31g
Вкупно масти - 34.14g
Јагленихидрати - 11g
Калории - 397.13Kcal

Состојки (8 порции):

100 g семки од тиква – Vitalia
100 g сончогледово семе – Vitalia
100 g непечени кикиритки
100 g непечени бадеми
100 g непечени индиски ореви
зеленчуков зачин – Vitalia Vita Spice
хималајска сол, лук во прав, куркума, црн бибер, оригано (по жжелба можете да додете и други зачини)
малку маслиново масло.

Начин на подготовка:

Јаткастатите плодови и семињата измешајте ги заедно во сад за печење и додадете ги зачините и маслиновото масло. Печете 15 минути на 180°С.
Послужете ги овие здрави грцики со освежителен и здрав комбуха напиток од Виталиа.